Hlavní navigace

Nvidia opouští 32-bitové systémy

11. 4. 2018

Sdílet

 Autor: © Nvidia
Končí ne jedna, ale rovnou dvě éry grafických karet GeForce.

Nvidia tento měsíc přestává podporovat Game Ready ovladače na 32-bitových operačních systémech, respektive na starších grafických kartách postavených na Fermi GPU architektuře. Počítače, kterých se to týká, tak už neobdrží žádné aktualizace týkající se výkonu, funkčnosti nebo bugů,

Nvidia hodlá inkriminované grafické karty udržovat jen „zásadními bezpečnostními aktualizacemi“, a to do ledna příštího roku. S podporou pro 32-bitové systémy končí i GeForce Experience software, automaticky zajišťující aktuálnost ovladačů karet.

Nicméně ukončení podpory není až takových překvapením. Nvidia používala Fermi GPU ve svých sériích GTX 400- a GTX 500-, představených poprvé v roce 2011.

Cloud22

Generačně spřízněnou konkurenci – Radeon HD 5000 a Radeon HD 6000 od AMD – potkal podobný osud už v roce 2015, takže se dá říct, že GeForce si oproti nim užily relativně dlouhou životnost. Tím spíš, že většina ostatních výrobců na 32-bitové systémy zanevřela už před dobrými osmi lety, a například Linux ještě dříve.

Možná tak konečně nastal čas svou grafiku upgradovat, ačkoliv současná situace tomu, pravda, příliš nakloněná není. Boom kryptoměn a potřeba pořádného výkonu totiž mimo jiné vedly ke zvýšení cen grafických karet.