Hlavní navigace

Nvidia potvrdila vývoj vlastních procesorů pro stolní PC a servery

Nové procesory Denver mají být založeny na architektuře ARM a nebudou tedy podporovat x86 instrukce, jak se dříve spekulovalo.
Filip Brůcha 10. 1. 2011

Sdílet

Velké pozornosti se na letošním veletrhu CES dostalo oficiálnímu potvrzení vývoje nových Windows pro zařízení s procesory ARM. Na tuto zprávu krátce nato navázala i Nvidia, která informovala o vývoji svých vůbec prvních procesorů pro osobní počítače a servery, postavených právě na architektuře ARM. Podle mluvčího společnosti je hlavním cílem nabídnout alternativu k aktuálnímu monopolu operačních systémů závislých na čipsetu x86 od společností jako Intel a AMD. Dveře jí k tomu otevírá i prohlášení Microsoftu o chystaných Windows pro ARM (více viz článek Microsoft potvrdil Windows pro procesory ARM).

„Čipy Denver osvobodí osobní počítače a servery od nadvlády x86,“ tvrdí Nvidia. Během své prezentace na CES byla Nvidia vůči architektuře x86 skutečně velmi kritická. Díky ohromné popularitě tabletů a smartphonů se prý situace mění a čipy ARM mají potenciál stát se novým standardem, který za několik let architekturu x86 dokonce překoná.

Ačkoliv je Nvidia známá spíše jako výrobce grafických karet, po novém trhu pošilhává již delší dobu. V tomto směru je jejím jediným želízkem v ohni platforma Tegra 2 pro mobilní zařízení, mj. smartphony či tablety. Nyní však společnost od ARMu získala licenci na procesory Cortex-A15. Konkrétní časový plán vývoje nových procesorů zatím nebyl zveřejněn, zástupci společnosti pouze uvedli, že se z počátku zaměří především na vývoj serverových čipů.

Čipy Denver budou pravděpodobně kombinací grafických jader od Nvidie s ARMovými CPU jádry, tedy podobně jako u platformy Tegra. Právě ve spojení grafických schopností a CPU v jediném čipu má Nvidii pomoci k rychlému úspěchu na tolik konkurenčním trhu s osobními počítači. Dalším cílovým trhem je pak prý i cloud computing.