Hlavní navigace

O bezpečnosti aplikací pro Android si můžeme nechat zdát

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
V minulosti došlo ke ztrátě důvěry v zabezpečení v mobilní oblasti, zejména vinou přehánění nebezpečí škodlivého softwaru. Ale dnes toto nebezpečí reálně existuje, alespoň podle některých expertů.
zap 11. 3. 2013

Sdílet

Řada zpráv antivirových výrobců naznačuje, že hrozba škodlivého softwaru v systému Android neustále roste. Objevily se ale komentáře řady skeptiků, podle kterých je rozsah tohoto problému uměle a účelově nafukován. Výrobci a prodejci bezpečnostních řešení do jisté míry ztratili tvář a svou důvěryhodnost, když po roky varovali před blížící se explozí útoků na mobily. Jak říká Rik Ferguson, viceprezident společnosti Trend Micro: „V našem oboru padlo tolik varování a tolikrát byl použit obrat „rok mobilního malware“, že dnes – když ta hrozba tu už skutečně je – máme velký problém někoho přesvědčit, aby nás bral vážně.“

Jeden z častých argumentů skeptiků je, že většina škodlivých aplikací se nachází na neoficiálních aplikačních obchodech v Rusku a Číně. Ale zřejmě tomu už tak není.

Oddělení Trend Micro analyzovalo přes 2 miliony vzorků aplikací z celého světa, z toho 293 091 bylo označeno jako zcela a jasně škodlivé. Z nich 69 000 bylo získáno přímo z Google Play, kde je dnes celkem 700 000 aplikací. Problematických je tedy 10 % všech aplikací nabízených oficiálním kanálem.

Dalších 150 203 aplikací ze dvou milionů analyzovaných Trend Micro kategorizoval jako vysoce riskantní a u 22 % ze všech aplikací se zjistilo, že mimo kontaktní údaje uživatele s telefonním číslem prozrazují i identifikační údaje o zařízení a kartě SIM.

Kritikové mají pravdu v tom, že většina škodlivých aplikací se nachází na čínských či ruských aplikačních obchodech třetích stran. Ale nezapomeňme, jakým tempem v těchto zemích roste využívání Androidu.  Mluvíme tedy o stovkách milionů uživatelů, které se mohou stát oběťmi malware z těchto obchodů a samozřejmě ohrozit i zbytek populace využívající aplikací Android.

Mimo bezpečnostní kritéria je řada aplikací nežádoucích i z jiných důvodů. Například 32 % analyzovaných aplikací velmi špatně hospodaří s baterií, 24 % nevhodně používá připojení a 28 % nadmíru spotřebovává paměť.

Musíme očekávat, že malware na Androidu tu zůstane. Stále více uživatelů jej využívá při své každodenní činnosti, včetně elektronických nákupů a bankovních operací. To znamená, že zločinecké organizace mají dostatek motivace investovat do vývoje mobilních útoků. A díky novým možnostem mobilních plateb, jako jsou platby prostřednictvím SMS nebo pomocí mobilních peněženek, jako je Google Wallet, bude následující generace škodlivého kriminálního softwaru ještě nebezpečnější.