Hlavní navigace

O blockchain je zájem, firmy za něj utrácejí miliardy

30. 1. 2018

Sdílet

 Autor: Fotolia © iconimage
Především díky sektoru finančních služeb se letos zdvojnásobí výdaje firem za novou technologii blockchain, rok 2018 má navíc být právě tím rokem, kdy se z pilotních programů a počátečního vývoje stanou první hotové produkty a služby.

Za blockchainové řešení mají letos podniky a jiné organizace utratit přes 2,1 miliardu dolarů, což je více než dvojnásobek oproti minulému roku.

Nejviditelnější budou investice ze Spojených států, celkem budou odpovědné za 40 % výdajů. Po nich následuje západní Evropa, Čína a oblast pacifické Asie mimo Japonska, vyplývá z nejnovějšího výzkumu analytické společnosti IDC. V roce 2021 by již měly útraty firem za blockchain dosáhnout úctyhodných 9,2 miliard dolarů.

Minulý rok byl dle IDC rokem experimentování se stále se vyvíjející technologií, kdy podniky odhalily nejen benefity, ale i problémy, které blockchain přináší.

2018 se tak stane rokem, kdy podniky přejdou z projektů dokazujících funkčnost řešení na opravdová masová nasazení blockchainové technologie, věří Stacey Soohoo, výzkumná manažerka sekce Customer Insights & Analysis.

Největší růst výdajů za blockchain by měly zaznamenat odvětví služeb, výroby a zpracování surovin; všechny tři v průměru vykazují více než 83 % nárůst investic do technologie.

 

Z blockchainu těží finanční průmysl

Do blockchainu již svou důvěru vložily i jinak dosti konzervativní bankovní domy a klasické finanční instituce, obzvláště v USA strojí na vrcholu investičního žebříčku do blockchainu.

Velmi podstatné jsou i služby, a to především ty IT; v letošním roce mají představovat až 75 % veškerých výdajů za blockchain. Půjde rovněž o jednu z nejrychleji rostoucích oblastí v oboru, snad s výjimkou bezpečnostního softwaru, který se pohybuje na podobné úrovni.

„Spojené státy budou hledat cesty k zefektivnění vlastních operací a hledání nových způsobů využití u jiných, čímž vytvoří nové zdroje příjmů i výdajů,“ tvrdí Soohoo ve zprávě. „S rostoucí mírou investic, vedenou nutností nezpomalit ve stále se zrychlujícím světě inovací bude svět i nadále hledět na USA jakožto průkopníka, zatímco jiné regiony budou samy nacházet a vytvářet vlastní blockchainové projekty a iniciativy.“

Cloud22

„Existuje množství nových předpokládaných způsobů využití blockchainu; transakce a záznamy jsou ostatně životní silou téměř každé organizace,“ říká Jessica Goepfertová, programová ředitelka IDC ve stejné sekci Customer Insights & Analysis.

„Momentálně však nejčastěji vidíme snahu o proměnu manuálního a nepříliš efektivního způsobu zpracovávání transakcí, jako jsou například mezistátní transakce, vyrovnávání a zpracování plateb po transakci a další. To představuje pro existující firmy nepříjemné a nákladné oblasti a blockchain jim nabízí zajímavý poměr ceny a výkonu.“