Hlavní navigace

O Google Glass mají zájem také firmy

16. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © Google
Realita rozšířená pomocí chytrých brýlí by mohla najít uplatnění například v obchodu, zdravotnictví nebo u bezpečnostních složek.

„Používání zařízení na tělo při práci považujeme za další logický krok,“ řekl v rozhovoru pro americký Computerworld Kelly Merrell ze společnosti Mercury Intermedia, která se zabývá vývojem mobilních aplikací pro firemní uživatele. „Pro někoho, kdo pracuje v terénu, je důležité mít informace o cílové lokaci nebo o přiřazeném úkolu,“ řekl Merrell.

Merrell s našimi americkými kolegy hovořil o chytrých brýlích Google Glass a jejich potenciálu v podnikovém sektoru na květnové konferenci Google I/O.

Brýle Glass jsou pro Google významným projektem. Několik tisícovek šťastlivců již dostalo šanci vyzkoušet si funkční prototypy. Brýle si poradí se základními funkcemi, jako jsou mapy, internetové vyhledávání, předpověď počasí nebo aktuální zprávy. To vše si může uživatel nechat zobrazit ve své zorném poli. Brýle lze přitom ovládat hlasově, dotykem nebo gesty.

Zatím stále není jasné, kdy bude finální produkt oficiálně uveden na trh. Letos na jaře výkonný ředitel Googlu Eric Schmidt mluvil o začátku nebo létě příštího roku. Některé zdroje však hovoří již o konci roku letošního.

„Docela dobře si dokážu představit firemní využití brýlí,“ souhlasí s Merrellovými slovy analytik Zeus Kerravala z agentury ZK Research. Nejvíce se podle něj nabízí maloobchod a zdravotnictví. Prodejci by díky nim například mohli zákazníkům okamžitě nabídnout podrobné informace o poptávaném produktu. Generální ředitel by zase mohl mít brýle na sobě během porady a pracovat se souvisejícími informacemi v reálném čase.

Analytik Patrick Moorhead zase mluví o využití chytrých brýlí policejními složkami. Strážci pořádku by si do nich mohli zaznamenávat informace o přestupcích nebo je využít při pátrání po hledaných osobách. „Představte si automechanika, který si na displeji brýlí nechá zobrazit manuál k opravovanému vozidlu,“ poukázal Moorhead na další možnou oblast využití.

Eric Schrag, vývojář pro Android ve společnosti Comcast, který si Google Glass také vyzkoušel, si prý chce se svým nadřízeným rozhodně promluvit o možném využití brýlí v zaměstnání. Comcast by prý mohl brýlemi vybavit své techniky, kteří by je využili při provádění oprav u zákazníků.

I přes velké plány však stále přetrvávají obavy z možného narušení soukromí. Předmětem kritiky je hlavně možnost pořizovat fotografie a video. Problém by tato funkce jistě představovala také pro firemní uživatele. Stejně jako možný přístup Googlu do firemního datového toku.