Hlavní navigace

O Snowdenovi slyšelo 60 % lidí, chování nezměnili

25. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © IDG
Z nové studie provedené kanadským think-tankem mezi respondenty na celém světě vyplývá, že 60 % lidí slyšelo o Edwardovi Snowdenovi, avšak jen třetina od zveřejnění nekalých praktik americké agentury NSA zlepšila ochranu svého soukromí.

Studie, jež byla včera vydána organizací Centre for International Governance Innovation (CIGI), se zůčastnilo 23 000 lidí v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Číně, Egyptě, Francii, Německu, Velké Británii, Hong Kongu, Indii, Indonésii, Itálii, Japonsku, Keni, Mexiku, Nigérii, Pákistánu, Polsku, Jihoafrické republice, Jižní Koreji, Švédsku, Tunisku, Turecku a Spojených státech.

Výsledky se velmi lišily podle jednotlivých národností: o whistleblowerovi Snowdenovi slyšelo 94 % dotázaných Němců, 76 % Američanů a jen 14 % Keňanů. V průměru však má o Snowdenovi globálně povědomí 60 % lidí. Jaké důsledky však těchto 14 000 lidí z informací zveřejněných Snowdenem vyvodilo?

Někteří lidé se snažili více dozvědět o možnostech šifrování a dalších způsobech zlepšení bezpečnosti online - nejvíce jich bylo v Indii (69 %) a značný zájem o zlepšení svých znalostí o bezpenčosti měli také lidé v Mexiku a Číně. Naopak ve Spojených státech podniklo další kroky k zlepšení svého soukromí pouze 36 % z těch, kteří o Snowdenovi někdy slyšeli. Celosvětový průměr pak činí 39 %.

Nejskeptičtější k ochraně dat online byli Němci - pouze 15 % z nich "silně souhlasí" nebo "souhlasí" s tím, že „soukromé informace na internetu jsou velmi dobře zabezpečeny“. Podobně jen 13 % dotázaných Němců souhlasilo s tím, že „by by bylo dobré, aby Spojené státy zastávaly při správě internetu důležitou roli“.