Hlavní navigace

Objem spamu po úspěšných útocích na botnety klesá

23. 1. 2013

Sdílet

 Autor: © HaywireMedia - Fotolia.com
Podle antivirové společnosti Kaspersky Lab klesl v loňském roce podíl spamu na 70 procent.

Společnost Kaspersky Lab vydala svůj bezpečnostní bulletin „Spam Evolution 2012“. Podle něj celková úroveň spamu pokračovala v poklesu po celý rok 2012 a dokonce i počty škodlivých příloh se snížily.

Pád je to samozřejmě relativní. I po osmiprocentním poklesu představuje spam stále šílených 72 % všech emailových zpráv v průběhu roku, to znamená desítky bilionů emailů se zbytečným nebo škodlivým obsahem bloudících po internetu každý rok.

Pokles byl konzistentní po celý rok, objemy se snižovaly každý měsíc a v posledním čtvrtletí klesly pod 70% hranici.

Je jasné, že přesné procent spamu zaslané uživatelům či do sítě se mění podle státu nebo regionu, kde asijská aktivita je nyní neúměrně velká. Z hlediska distribuce vede tabulky Čína, ze které je odeslaný každý pátý spam, před Spojenými státy s 15,6 %. Asie jako celek je nyní zodpovědná za polovinu veškerého spamu. Latinská Amerika i Evropa v žebříčcích poklesly.

Podíl škodlivých příloh mírně poklesl na 3,4 % – tady ovšem nejsou do zpráv započítány zahrnuté odkazy na škodlivé stránky. Podle Kasperského je za nevídaným pádem zlepšená kvalita filtrování. Velký vliv ale nepochybně mělo i rozbití řady botnetů - platforem složených z počítačů – zombií ovládaných nějakým malwarem a odesílajícím spamové zprávy z tisíců ovládnutých počítačů podle příkazů ovládacího centra. Počátek poklesu spamu v roce 2010 koreloval s neutralizací několika velkých distribučních sítí.

Tento týden byl vypnut botnet „Virut“, jeden z velký odesilatelů spamu rozprostírající se přes východní Evropu a Spojené státy. Podařilo se to díky polskému národnímu doménovému registrátoru, který zasáhl proti doménám a ovládacím serverům tohoto botnetu.

Je také možné, že kriminální skupiny našly lepší cesty k penězům - například infiltrací do sociálních médií. Jak ale prohlásila Darja Gudkovová ze společnosti Kaspersky Lab: „Tento propad je výsledkem postupného přechodu inzerentů od spamu k jiným vhodnějším a legálnějším prostředkům propagace produktů a služeb. Nicméně to neznamená, že spam v nejbližší době vymizí. Škodící spamy, krádeže, propagace ilegálního zboží nemůže jednoduše migrovat na legální platformy díky své inherentně kriminální povaze. Očekávám, že pokles v objemu spamu během roku 2013 bude přinejlepším zanedbatelný.“