Hlavní navigace

Objeví se Windows na M1 Macích?

30. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Apple
Objevují se náznaky, že M1 Macy by mohly oficiálně rozjet Windows.

Jste-li majitelem Macu s procesorem Apple Silicon, je tu šance, že na nich budete už brzy moct rozběhnout licencovanou verzi Windows. Jak si všímá server XDA-Developers, brzy vyprší exkluzivní dohoda Microsoftu a Qualcommu týkající se dodávek ARM procesorů pro Windows. To bude znamenat, že do jejich produkce se budou moct pustit i další výrobci, což může v důsledku vést k možnosti spustit Windows na Macích s applovskými M procesory. Je sice fakt, že Microsoft nedávno zmínil, že ARM verze Windows 11 pro Apple Silicon není „podporovaný scénář“, ve světě technologií se však mnohé rychle mění.

Proč na tom záleží

Prodeje Maců v komerčním sektoru rostou, ty s M procesory však v současnosti nenabízejí oficiální podporu Windows. Přesto, s využitím virtualizace na nich Windows spustit lze. Většina majitelů Maců tak doufá, že Microsoft jednoduše nabídne licence pro ARM verze Windows a umožní firmám využívajícím více platforem pracovat s Windows, iOS a Mac aplikacemi na jediném počítači. Microsoft k tomu mnoho nadějí nedával, jakkoliv jde pro mnohé o podstatný požadavek, zejména pro ty, kteří dodnes pro některé účely využívají zastaralé systémy.

Jednou z věcí, která může stát v cestě, je snaha Nvidie odkoupit výrobu ARM procesorů od společnosti Softbank, kterou však vyšetřuje britský úřad pro hospodářskou soutěž v obavách, že akvizicí by Nvidia získala až příliš velký vliv na rostoucím množství trhů, které spoléhají na ARM design. Vyšetřování má skončit v příštím roce a není pochyb o tom, že jeho závěry budou mít dalekosáhlé důsledky pro celý průmysl, uvědomíme-li si probíhající rozmach ARM.

skoleni

Používáte k placení nositelnou elektroniku jako třeba hodinky?

Jakým směrem se průmysl ubírá

Apple s ARM architekturou pracuje od roku 2014, kdy byl jako součást iPhonu 4 představen procesor A4. Rozhodnutí vyvíjet vlastní procesory se mezitím ukázalo jako správné a uživatelé Maců si jejich výkon nemohou vynachválit. Produkty od Applu vévodí nejrůznějším benchmarkům a konkurence na ně hledí vesměs s odstupem a touhou následovat. A je to pár dní, co Qualcomm zveřejnil záměr vyrábět procesory konkurenceschopné procesorům M1, vyvíjené bývalými zaměstnanci Applu.

Z reportu XDA-Developers není zřejmé, kdy dohoda Qualcommu a Microsoftu vyprší, až se tak ale stane, situace bude bezpochyby zajímavá. Nejenže nás nejspíš čeká záplava rychlejších počítačů s Windows na ARM, ale možná se oficiálně dočkáme též Windows na Macích.