Hlavní navigace

Obliba AMD dosahuje nového maxima

5. 11. 2020

Sdílet

 Autor: AMD
Procesory Ryzen 4000 zajistily AMD historický tržní podíl. Intel ztratil.

Tržní podíl AMD v segmentu notebookových procesorů dosáhl nového historického maxima. Velký díl zásluh na tom má na jaře uvedený Ryzen 4000, ukazuje průzkum společnosti Mercury Research, která zveřejnila data za třetí kvartál roku.

AMD v něm dosáhlo na 20,2 %, meziročně si tak polepšilo o 5,5 %. Celkový tržní podíl (zahrnující produkty pro internet věcí a SoC – systémy na čipu) AMD se pak zvedl o 4,1 % na 22,4 %, což je nejlepší výsledek od roku 2007. A jelikož naprostá většina X86 procesorů pochází buď od AMD, nebo od Intelu, zisk jednoho znamená ztrátu druhého. Intel si tedy v segmentu procesorů pro notebooky o 5,5 % pohoršil a propadl se na 79,8 %. Jeho celkový tržní podíl pak činí 77,6 %, což však stále představuje dominantní vliv.

skoleni

Analytici očekávají další zvrat tehdy, jakmile se na trh začnou dostávat notebooky vybavené procesory Tiger Lake. Dle nedávných vyjádření Intelu je poptávka po nich oproti očekáváním téměř dvojnásobná. Ačkoliv také AMD má připraven další trumf: Ryzen 9 postavený na architektuře Zen 3, o němž společnost tvrdí, že je tím vůbec nejlepším pro hraní videoher. V segmentu desktopů AMD též rostlo, ovšem už ne tak oslnivě.

Meziročně si společnost polepšila o 2,1 % na 20,1 %, Intelu patří zbylých 79,9 %. Sotva měřitelný podíl 0,1 % si stále udržuje také tchajwanský výrobce Via Technologies.