Hlavní navigace

Obliba prohlížeče Chrome stále roste i na úkor Firefoxu

2. 2. 2010

Sdílet

NetApplications.com, auditor návštěvnosti webů, zveřejnil výsledky podílů jednotlivých prohlížečů za měsíc leden. Jak se tato situace od posledního měření změnila?

Oba nejpoužívanější internetové prohlížeče, Internet Explorer i Mozilla Firefox, zaznamenaly v lednu 2010 odliv uživatelů ke konkurenčnímu Google Chrome, který společně se Safari vykázal nárůst počtu uživatelů.

Google Chrome teprve v prosinci 2009 předběhl Safari a obsadil tak třetí místo. Nyní pokračoval v růstu o 0,6 procentního bodu a používá jej aktuálně 5,2 % uživatelů. Jeho obliba roste rychleji než u konkurenčního Firefoxu a podle analytiků dosáhne v září 2011 podílu 10 %.

Internet Explorer ztratil 0,5 procentního bodu na celkových 62,2%. Jeho podíl klesal již tři měsíce po sobě a pokud bude v tomto tempu pokračovat, tak podle analytiků v dubnu 2011 spadne jeho podíl pod psychologických 50 %.

Nejnovější Internet Explorer ve verzi 8 používalo 22,3 % uživatelů, resp. 25,1% ovšem se zapnutým režimem kompatibility. 14,6% uživatelů si prohlíželo webové stránky ve verzi 7 a zastaralou a nebezpečnou verzi 6 používalo v lednu neuvěřitelných 20,1% uživatelů. Google minulý týden oznámil, že tuto verzi přestane ve svých službách podporovat a tím snad donutí uživatele k aktualizaci na nejnovější verzi nebo k přechodu na jeho prohlížeč.

Firefox i přes uvedení nové verze 3.6 zaznamenal pokles a to již druhý měsíc po sobě. V lednu se jeho podíl snížil o 0,2 procentního bodu na celkových 24,4 % a drží se tak stále pod magickou hranicí 25 %, kterou se mu nedaří trvale pokořit. Safari se podle statistik podařilo lehce navýšit podíl na 4,5 % zatímco desktopová Opera slabě poklesla na 2,4 %.

Byl pro vás článek přínosný?