Hlavní navigace

Obliba Windows 7 neklesá, což může být problém

 Autor: Microsoft
Windows 7 vzdorují a mezi všemi ostatními edicemi Windows si drží stále nejsilnější pozici. Začátkem roku 2020 se je přitom Microsoft chystá přestat podporovat.
-vt 6. 6. 2017

Sdílet

Květnový uživatelský podíl sedmiček – tedy procento počítačů, které poháněly – se podle dat společnosti Net Applications dostal na 49,5 %, v rámci Windows pak činí 54 % (rozdíl logicky pramení ze skutečnosti, že s některou z edicí Windows pracuje 91,6 % počítačů).

Zásadní je přitom fakt, že na současných číslech se Windows 7 drží uplynulých dvanáct měsíců s minimálními výkyvy. A i díky Sedmičkám tak byl květnový podíl počítačů s Windows vůbec nejvyšší od loňského července.

Trvající obliba však pro Microsoft může představovat potíže, dá se očekávat, že uživatelé se budou jejich „odepsání“ bránit a budou bojovat za to, aby společnost termín ukončení podpory oblíbeného operačního systému odložila.

Prakticky se tak opakuje situace, která před pár lety vyvstala s Windows XP, které rovněž dva a půl roku před skončením podpory poháněly obdobných 54,6 % všech počítačů s Windows.

Pro řadu firem ukončení podpory a přechod na nový systém – a většinou i hardware – znamenal nemalé výdaje, zvlášť pak pro ty, které migraci nechávaly na poslední chvíli. 

I tak však, podle statistik společnosti Gartner,  po ukončení podpory běžely Windows XP až na čtvrtině firemních počítačů.

Gartner proto už před třemi lety vyzvala firmy, ať s předstihem začnou plánovat migraci z Windows 7. „Rok 2020 se může zdát ještě daleko, organizace však musejí naplánovat přechod ze starého systému na nový, aby se nestalo to, co v případě Windows XP,“ uváděli v roce 2014 analytici Gartneru Michael Silver a Stephen Kleynhans.

Podle současných průzkumů společnosti jsou však firmy s přípravou na migraci z Windows 7 dál, než byly v případě „Ikspéček“.