Hlavní navigace

Obnovení počítače do továrního nastavení při odstranění dat

23. 9. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.cz
Uvedení počítače do továrního nastavení za vymazání všech dat se provádí tehdy, pokud chcete mít úplně čistý počítač, popřípadě pokud počítač prodáváte nebo vyhazujete.

Existují pravděpodobně dva nejzásadnější důvody k tomu, abyste uvedli počítač do továrního nastavení a odstranili všechna data. V prvním případě se jedná o stav, kdy nějaký program nebo nastavení poškodily operační systém počítače tak zásadně, že neexistuje žádné jiné řešení než to, že začnete úplně znovu. Druhý případ představuje okamžik, kdy hodláte svůj počítač prodat nebo jej vyhodit, přičemž chcete mít jistotu, že se k vašim datům nikdo nedostane. Naštěstí Windows 10 umožňují převod do továrního nastavení a odstranění všech dat několika klepnutími myší.

V tomto článku vám chceme ukázat, jak se uvádí operační systém Windows 10 do továrního nastavení, přičemž se zároveň má z počítače odstranit úplně všechno – všechny soubory, aplikace i nastavení.

Ještě než začnete, důkladně si rozmyslete, zda tuto operaci skutečně chcete provést. Pokud máte jen trochu pochybnosti, zálohujte před spuštěním celé operace obsah počítače, nebo alespoň všechny důležité soubory. Nebo alespoň vyberte mírnější variantu, která uvede operační systém Windows 10 do továrního nastavení, ale všechny ostatní soubory zachová.

Pokud jste tedy připraveni celou operaci spustit, klepněte na tlačítko Start a v nabídce Start klepněte na položku Nastavení. V okně Nastavení pak klepněte na položku Aktualizace a zabezpečení a následně vyberte položku Obnovení.

V horní části sekce Obnovení pak uvidíte možnost Obnovit počítač do továrního nastavení. Klepněte na tlačítko Spustit – nebojte se, ještě bude následovat několik dalších kroků – a dostanete na výběr některé z možností. V tomto případě vyberte položku odebrat všechno. Zobrazí se dialogové okno, které vám připomene, že dojde k odstranění vašich osobních souborů, aplikací a nastavení.

soutez_casestudy

Nyní se posaďte a nechte operační systém Windows pracovat. Celá operace bude chvíli trvat. Po dokončení budete mít k dispozici čerstvou instalaci operačního systému Windows, která nebude obsahovat nic jiného.

Jen pro připomenutí: Pokud váš nový počítač při zakoupení obsahoval programy typu bloatware, které tam výrobce počítače nainstaloval, pak počítejte s tím, že se v rámci uvádění počítače do továrního nastavení tento software nainstaluje také. Pokud budete chtít bloatware odebrat, budete muset tuto operaci provést dodatečně, a navíc ručně.

Byl pro vás článek přínosný?