Hlavní navigace

ODF ve verzi 1.2 umožní tvorbu inteligentních dokumentů

 Autor: © pressmaster - Fotolia.com
Organizace OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards) schválila novou specifikaci otevřeného formátu ODF 1.2.
Martin Noska 2. 10. 2011

Sdílet

Specifikace bude zveřejněna v následujícím týdnu a pro schválení nové verze ODF standardem hlasovalo 76 členů organizace, přičemž stačilo jen 49 hlasů. To ukazuje na silnou podporu této aktualizace. Nový otevřený dokumentový formát přináší řadu výrazných změn oproti verzi ODF 1.1, která byla uvolněna v roce 2006.

Mezi hlavní zlepšení v ODF 1.2 patří nově zabudovaná podpora spreadsheetů. Starý formát měl v této oblasti řadu chyb a nedostatků. Michiel Leenaars, ředitel organizace Internet Society v Nizozemí, potvrzuje, že spreadsheetový modul byl nyní vytvořen zcela znovu, od úplného začátku, aby si nenesl jako dědictví omezení a možné problémy ze starší verze. Podle Leenaarse je podpora spreadsheetů klíčová zejména pro použití v byznysu.

Dalším výrazným vylepšením v ODF 1.2 je podpora metadat RDF (Resource Description Framework), což je W3C standard pro výměnu dat na webu. To má umožnit tvorbu tzv. inteligentních dokumentů. Místo prolinkování pouze přes URL umožňuje RDF uživatelům propojovat text v dokumentech i s dalšími prvky, jako jsou třeba vCard (alektronická vizitka) nebo záznamy v kalendáři. Firmy mohou tuto technologii využít pro jejich workflow. Leenaars říká, že dokumenty se stávají součástí webu a je potřeba, aby se chovaly inteligentně, což podpora o RDF umožní.

Nyní je na výrobcích kancelářských balíčků, aby podporu ODF 1.2 zakomponovaly do svých produktů a očekává se, že někteří tak učiní velmi rychle. Naopak třeba Microsoft, který zakomponoval ODF 1.1 do Office 2007 SP2 a novějších, bude pravděpodobně vyčkávat. Začlenění nové verze otevřeného dokumentového formátu do svého kancelářského softwaru by mohl ohlásit na akci věnované ODF v Bruselu, která se koná příští rok 26 a 27. dubna. Pro Microsoft jde ovšem o přímou konkurenci, neboť sám prosazuje formát OOXML (Office Open XML), ale současný svět je postaven na konkurenci a na možnosti výběru, kterou má aktualizovaný ODF podpořit.