Hlavní navigace

Odklon uživatelů od PC: Firefoxu hrozí zánik

20. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © Geeksphone
Webový prohlížeč Firefox od Mozilly je podle nových statistik v nebezpečí, že s přechodem uživatelů na mobilní zařízení jako smartphony a tablety upadne v zapomnění.

Během dubna podle nových dat společnosti Net Applications používal mobilní webový prohlížeč k přistupování na internet každý šestý uživatel internetu. Objem mobilního prohlížení webových stránek za posledních dvanáct měsíců narostl o 48 %. Odklon k mobilním zařízením nejvíce poškozuje Mozillu: celková uživatelská základna Firefoxu (kombinace desktopu i mobilních zařízení) byla v dubnu 14,1 %. A to je nejméně od doby, co Computerworld začal tyto statistiky v září 2013 sledovat.

Mozilla má jednoduše problém přesvědčit mobilní uživatele, aby její prohlížeč používali. I když společnost již dlouho nabízí Firefox pro Android, jeho podíl byl tak zanedbatelný, že jej Net Applications v minulém měsíci ani nezahrnuli do svých statistik. A Firefox OS, mobilní operační systém Mozilly s velmi omezenou podporou, se ve statistikách analytiků taktéž neobjevil. Nutno podotknout, že Mozille se nedaří ani na samotném desktopu: podíl Firefoxu se zde v dubnu meziročně propadl o tři procenta na 17 %.

Mozille v dubnu šlapal na paty Apple, jehož kombinovaný podíl na desktopu a mobilních zařízeních dosáhl 13,1 %. Téměř dvě třetiny tvoří Safari pro iOS, mobilní operační systém, který pohání iPhony a iPady. I když podíl Safari na iOS se v uplynulém měsíci o něco propadl, nešlo o nic dramatického. Jasným vítězem v mobilním prostředí se stal Google. Jeho androidový prohlížeč si drží stále podobný podíl na trhu, zatímco Chrome (je dostupný ke stažení na Google Play) stále posiluje. Kombinovaný podíl Googlu na trhu s prohlížeči mírně přesahuje 20 % a je tak mezi výrobci prohlížečů na druhé příčce.

Na desktopu i nadále dominuje prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu, avšak v mobilním prostředí drželo IE pouze 2,3 % globálního trhu. Kombinovaný podíl Internet Exploreru tak tak v uplynulém měsíci dosáhl 48,4 %. I když je tak IE celkově o mnoho silnější než Firefox, pokud se Microsoftu nepodaří protlačit jej mimo Windows na tablety a smartphony, hrozí tomuto prohlížeči v následujících letech pád z první příčky. Za poslední rok si pohoršila i norská společnost Opera, která v současné době má 1,8 % kombinovaného trhu. Podíl jejího desktopového a mobilního prohlížeče je poměrně vyrovnaný. Mozilla podle odhadů Net Applications během čtyř měsíců klesne na čtvrtou příčku za Apple. Net Applications u svých statistik využívají data od 160 milionů uživatelů desktopu i různých mobilních zařízení.