Hlavní navigace

Office 2010: konečně využitý hardware

Sdílet

Firemní zákazníci se často děsí nového softwaru, protože by nemusel dobře fungovat na stávajících počítačích. Výrobci softwaru o tom vědí, a tak často rezignují na nové funkce, které vyžadují pro správný běh výkonný hardware.

Microsoft si s neochotou firem upgradovat počítače užil své v případě Windows Vista, u Office 2010 je to však jinak. Samotná sada kancelářských aplikací funguje bez problémů i na „antikvárních“ počítačích. Microsoft totiž zvolil podobnou strategii jako s Windows 7. Oboje spolehlivě funguje s minimálními nároky na výkon počítače, oba produkty totiž dokážou smysluplně využít dostupný hardware.

Jako z muzea
Oficiální hardwarové požadavky na krabici sady Microsoft Office 2010 Professional Plus začínají na 500 MHz procesoru, 256 MB RAM a třech gigabajtech prostoru na disku. To není vzdáleno minimálním požadavkům na instalaci a provoz devět let starého operačního systému Windows XP. Díky tomu je jisté, že v podstatě každý, koho sada Microsoft Office 2010 zaujme, si ji bude moci nainstalovat.

Nízké hardwarové nároky vyhovují i nasazení Microsoft Office 2010 na počítačích typu netbooků. To potěší nejen studenty, kteří patří mezi nejčastější uživatele tohoto typu počítačů, ale také zaměstnance, kteří s počítačem hodně cestují. Díky sníženým požadavkům na rozlišení displeje funguje na netboocích základní pětice aplikací – Word, Excel, Outlook, PowerPoint i OneNote, kterým stačí pouhých 1024 x 576 bodů, a samozřejmě také další doplňky, jež patří do rodiny Microsoft Office, jako je například Microsoft Office Communicator.

Dvojnásobek bitů a více jader
Nízké hardwarové nároky potěší firmy nebo majitele těch nejlevnějších počítačů za pár tisíc korun. Většina uživatelů ovšem bude mít k dispozici mnohem bohatší a příjemnější pracovní prostředí. Microsoft Office 2010 totiž dokáže využít většinu moderních technologií. Nejvýraznější novinkou je existence plně 64bitové verze sady Microsoft Office 2010. Její nasazení je kvůli kompatibilitě s doplňky třetích stran vhodné hlavně v prostředí, kde uživatelé pracují s rozsáhlými datovými soubory, a využijí tedy schopnost nových Office pracovat s více než 2GB operační pamětí.

Instalace 64bitové verze Microsoft Office není jediný způsob, jak zrychlit a usnadnit práci s velkými objemy dat. Kompromis, který ideálně naplní představy uživatelů a IT oddělení, je instalace 32bitové verze Microsoft Office na 64bitové Windows 7. V této variantě mají aplikace přístup k větší kapacitě volné paměti, protože 64bitové Windows dokážou využít více než 3,5 gigabajtu RAM. To se hodí nejen pro modelování a kontingenční tabulky s miliony údajů v Excelu, ale také při práci s multimédii v ostatních aplikacích sady Microsoft Office 2010.

Plného využití se dočkají také vícejádrové procesory. Více procesových vláken dokáže efektivně využít Outlook, Word, Excel a PowerPoint, kdy různé základní funkce běží jako samostatné vlákno a zrychlují tak práci aplikace jako celku. Výsledkem je například o poznání rychlejší ukládání dokumentů nebo start a načtení všech informací do aplikace Microsoft Outlook.

Největší přínos však představuje podpora víceprocesorových strojů pro uživatele Excelu. Ve verzi 2007 nabízel Excel podporu paralelního zpracování dat pouze u omezené nabídky funkcí, aktuální verze Microsoft Office 2010 nabízí u aplikace Excel výrazně vyšší podporu paralelních výpočtů, které se nyní týkají rovněž kontingenčních tabulek. Ale to není všechno, paralelní výpočty Excel používá i u tak běžných funkcí, jako je změna výšky a šířky buněk nebo automatického formátování dat v buňkách. Excel navíc umí ještě jeden nový trik. Díky HPC službám je možné k výpočtům použít klidně celou procesorovou farmu utvořenou z nevyužitých pracovních stanic v rámci počítačové sítě nebo v rámci serverového clusteru.

Grafické zrychlení

Microsoft Office 2010 k podpoře moderních procesorů přidává využití výkonu grafických karet pro práci s multimédii. Využití výpočetního potenciálu moderních grafických adaptérů přitom poskytuje výrazné zrychlení práce, integrované grafické čipy totiž zvládají práci s obrázky nebo videem rychleji než CPU. Microsoft Office pro plynulejší zobrazování prezentací nebo dokumentů s velkým počtem obrázků, animací a dalších grafických prvků dokáže využít grafické karty, které mají 64 MB paměti a podporují DirectX 9. To znamená, že si výpomoc grafické karty budou moci dopřát také majitelé relativně levných notebooků.

Grafický adaptér využije Microsoft Office 2010 stejně jako vícejádrové procesory k pokročilým funkcím a k realizaci základních operací, jako je například změna jasu nebo barevné saturace fotografie vložené do Wordu. Výraznější vliv bude mít výkon grafických karet v PowerPointu například při vykreslování nových přechodů mezi jednotlivými snímky, tvorbě propracovaných diagramů nebo převodu prezentací na video, které lze streamovat po internetu nebo vypálit na DVD. Videoklipy je možné vkládat přímo do PowerPointu a tam je podle potřeby upravovat. To vše s využitím grafické karty.

Petr Bobek, produktový a marketingový manažer divize Information Worker, Microsoft