Hlavní navigace

Office 2010 lze pomocí „triku“ používat bez klíče až půl roku

Microsoft potvrdil, že i nová verze kancelářského balíčku Office podporuje příkaz pro prodloužení doby aktivace a tedy pro bezplatné použití bez klíče po dobu 180 dnů.
Martin Noska 16. 5. 2010

Sdílet

I když oficiální doba pro aktivaci produktu je 30 dní, podobně jako v případě Windows, existuje málo známý příkaz určený zejména pro administrátory ve formách, který umožňuje tento odpočet pětkrát vyresetovat a dostat se tak na celkových 180 dní bez aktivace.

Microsoft tuto skutečnost potvrdil minulý týden při uvolnění balíčku Office 2010 pro firmy. Tato kancelářská sada by se pak do běžného prodeje měla dostat ovšem nejdříve v příštím měsíci, v Česku pravděpodobně až někdy v létě.

Pokud uživatel používá Office 2010 bez aktivace, je průběžně upozorňován, že produkt je nutno aktivovat. Pětadvacátý den se hláška ovšem změní a také titulní lišta zčervená, aby uživatele upozornila na potřebu aktivace. Vymazání počítadla lze ovšem snadno provést spuštěním souboru ospprearm.exe, který se nachází v adresáři %installdir%\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\OfficeSoftwareProtectionPlatform, kde "%installdir%" je na většině počítačů disk "C:".

Tato funkce má zjednodušit život administrátorům ve firmách, kteří instalují Office na velké množství počítačů z jednoho image a instalují je postupně, třeba právě zmíněných 6 měsíců. Ovšem Office poznají, že k první instalaci došlo již v květnu a nyní je již listopad a automaticky by již ohlásily, že došlo k promeškání doby pro aktivaci. Pak je tedy nutné počítadlo resetovat a provést aktivaci.

Toto prodloužení funguje u klasické RTM verze Office 2010, ale Microsoft nabízí i 60denní trial verze Office 2010, ovšem zatím nebylo potvrzeno, zda tento trik funguje i u nich. Např. zkušební verze Office 2010 Professional Plus vyžaduje zadání klíče hned při instalaci, takže v takovém případě by nebylo možné aktivaci obejít. Podobným krokem lze také prodlužovat dobu bezplatného použití operačních systémů Windows Vista a Windows 7.