Hlavní navigace

Office 2010 přinesou lepší ochranu před podezřelými dokumenty

Chystaný kancelářský balíček Microsoft Office 2010 má mimo jiné disponovat lepším zabezpečením, než jeho předchůdce.
Ján Chovanec 1. 8. 2009

Sdílet

Brad Albrech, který patří do týmu, jenž má tuto funkcionalitu v nových Office na starosti, popsal na firemním blogu tři oblasti, které by měly údajně útočníkům značně ztížit jejich práci. Office 2010 mají proto využívat aktivní ochranu a pro práci s dokumentovými soubory.

Hlavní pilíře ochrany stojí na upravené funkci File Block, která má ještě větší možnosti v oblasti správy a otevírání dokumentů aplikací Word, Excel a PowerPoint. Zároveň má být do nových Office integrovaná technologie s názvem Office File Validation, která nejprve ověří, zda má soubor takové vlastnosti a parametry, jaké by měl dle svého formátu mít a neobsahuje tedy např. škodlivý kód. Až následně pak aplikace přistoupí k otevření souboru. V případě, že soubor formátu neodpovídá, je na tuto skutečnost uživatel upozorněn a má možnost si jej prohlédnout pomocí další nové funkce s názvem Protected View. Jedná se o technologii typu sandbox, což je prostředí, ve kterém má daný soubor jen minimální přístupová práva k ostatním souborům a operačnímu systému. Uživatel by tak měl mít možnost prohlédnout si bez obav i všechny podezřelé dokumenty.

Vývojáři tvrdí, že dosahy těchto funkcí na rychlost otevírání souborů budou minimální. Všechny kontroly budou probíhat automaticky v reálném čase. Brad Albrech píše, že prioritou je to, aby uživatele co nejméně obtěžovala různá vyskakovací okna s otázkami, které budou vyžadovat potvrzení. Právě proto např. soubory, které uživatel v náhledu Protected View zařadí mezi bezpečné, již nebudou vyžadovat další potvrzení důvěryhodnosti.

Další informace o Microsoft Office 2010 najdete v článku Microsoft představil Office 2010 Technical Preview.

Zdroj: IT News.sk