Hlavní navigace

Office 2010 versus Google Apps: Kdo uspěje ve firemním segmentu?

9. 4. 2010

Sdílet

Na příští měsíc chystá Microsoft vydání nové verze kancelářského balíku Office 2010. Jak dopadne souboj Microsoftu se stále více se rozšiřujícími Google Apps?

Office 2010 se na pulty obchodů dostanou 12. května a společně s webovou verzí Office tak Microsoft naplno odstartuje soupeření s konkurenčním balíkem Google Apps. Microsoft má sice obří základnu uživatelů využívající klasický Office, někteří z nich ale překvapivě přecházejí na konkurenční Google Apps, mimo jiné proto, že Office naplno nevyužijí a cloudové řešení má své nesporné výhody. Google své on-line aplikace spustil snad ještě dříve než slovo se slovo „cloud“ začalo hojně využívat a v současnosti nabízí nejlepší smluvní podmínky a právní ochranu v cloudovém světě. Úspěch aplikací od Google se samozřejmě nelíbí Microsoftu. Z počátku se zdálo, že on-line kancelářský balík nemůže nikterak sadu Office ohrozit, to už ale není pravda. Mnoho firem i organizací totiž balík Google Apps začalo využívat.

A stranou nezůstaly ani vládní organizace. Před nedávnem totiž město Los Angeles oznámilo, že na konci června by všech 30 000 zaměstnanců mělo využívat služeb Google Apps. Tento velký kontrakt nenechal chladnými ani městské orgány z jiných měst a na cloud computingové konferenci SaaScon byl zástupce ředitele IT oddělení Los Angeles, Kevin Crawford, doslova zasypán dotazy ohledně podmínek kontraktu. Mezi zajímavost patří například pokuty pro Google, pokud bude služba nedostupná více jak 5 minut v měsíci.

Microsoft na druhé straně věří, že v enterprise segmentu zužitkuje 15 let svých zkušeností s cloudovými systémy a firemním softwarem. Nejčastějším uživatelem Googlu je podle Tima O’Briena z Microsoftu především uživatel webu a Googlu tak chybí zkušenosti ze segmentu enterprise. Dokládá to na příkladu společnosti Genetech ze San Francisca. Ta se v roce 2007 rozhodla všech 16 000 zaměstnanců migrovat na Google Docs, nechala jim však možnost volby. Nyní služeb od Googlu využívá přibližně 8 000 z nich.