Hlavní navigace

Office 2013 ve Windows RT nelze používat pro pracovní účely

 Autor: © Microsoft
Microsoft ve středu potvrdil, že vlastníci hardwaru s Windows RT, včetně tabletu Surface, si budou muset zakoupit komerční licenci pro Office 2013.
Markéta Gajdošová 19. 10. 2012

Sdílet

Toto opatření není nové a je v souladu se současnou politikou Microsoftu pro produkty ze sady Office.

Windows RT obsahuje čtyři dotykově ovládané aplikace – Word, Excel, PowerPoint a OneNote –, které dohromady tvoří ukázkovou verzi sady Office RT pro studenty a domácnosti. Microsoft plánuje tuto ukázkovou verzi aktualizovat na plnou pomocí služby Windows Update. Nicméně datum, kdy tato aktualizace proběhne, zatím není známé. Steven Sinofsky, který vede divizi Windows, řekl, že to bude „brzy“.

Standardně dodávaná verze RT sady Office není navržena pro podniky, jak už říká její název. Office pro studenty a domácnosti neposkytuje podle Microsoftu licenci pro „komerční, neziskové nebo zisk generující aktivity“. Jinými slovy se tato verze nedá využít pro pracovní účely. Místo použití Office pro studenty a domácnosti je potřeba použít jinou licenci.

„Organizace, které si zakoupí práva ke komerčnímu využití nebo komerční licenci k Office 2013, mohou Office pro studenty a domácnosti používat pro komerční, neziskové nebo zisk generující aktivity,“ vysvětlil Microsoft v prohlášení a na svých stránkách často kladených otázek. Tato práva mohou být pořízena přes některé předplatné, která jsou zaměřena na podniky a která dovolí zaměstnanci za roční poplatek používat Office 2013 až na pěti různých zařízeních. Dále si podniky mohou zakoupit dražší, trvale licencovanou kopii Office Standard 2013 nebo Office 2013 Professional Plus, nebo mohou mít jinou dohodu o licencích, jako například Software Assurance.

„Tento problém se nejvýznamněji dotkne malých a středních podniků, které si myslely, že když zakoupí zařízení s Windows RT, nebudou muset za Office platit,“ řekl Wes Miller, analytik z agentury Directons on Microsoft. „Není to žádná novinka,“ řekl Miller. „Verze pro studenty a domácnosti byla omezena vždy. Problém je v její integraci přímo do Windows RT. Zákazníci si mohou nevědomky koupit zařízení a myslet si, že mají Office, který mohou volně využívat i pro pracovní účely, čímž ovšem poruší licenci.“

Daryl Ullman, spoluzakladatel společnosti Emerset Consulting Group, s Millerem souhlasí. „Ne, není to překvapení. Microsoft má stejná pravidla, i když jsou licence OEM pojmenované jinak,“ řekl Ullman. „Pokud je Office na zařízení již nainstalovaný, jeho licence není pro firemní využití dostatečná.“

Podle Ullmana Microsoft provádí „velmi jemnou, ale velmi smyslupnou změnu“ ve své licenční politice a posunuje se k definici, která častěji používá výraz „zařízení“ místo dosavadního „osobní počítač“. „Každé zařízení, ať už mobilní telefon, tablet, desktop nebo notebook, musí být započítáno v licencích, za které podnik platí,“ řekl Ullman. Tento krok byl uspíšen mimo jiné strategií BYOD, která umožňuje zaměstnancům pracovat na svých vlastních zařízeních a také růstem významu smartphonů a tabletů a s tím souvisejícím poklesem prodeje klasických počítačů.

Microsoft také rozšířil své portofilo o Office 365. Office 365 Small Business Premium bude například stát 12,50 dolarů na měsíc nebo 150 dolarů ročně (ceny pro český trh budou zveřejněny v průběhu listopadu). Tato cena je za právo využívat Office pro jednoho zaměstnance až na pěti zařízeních, tím zaměstnanec získá vlastně pět licencí. Jedna z nich může být použita k „odemčení“ kopie Office 2013 pro podniky na tabletu Surface RT.

Další možností je zakoupení Office Standard 2013 nebo Office Professional 2013. Ani jedna z těchto verzí v prodeji zatím není. Office Standard bude k dostání za 369,99 dolarů a Office Professional za 499,9 dolarů (i tyto ceny budou pro český trh zveřejněny později).