Hlavní navigace

Offline mapy Česka od Seznamu do každého smartphonu

23. 7. 2013

Sdílet

 Autor: © rangizzz - Fotolia.com
Aplikace Mapy.cz prošla výrazným redesignem jak z hlediska vzhledu UI tak funkčnosti. Zásadní novinkou je možnost stažení mapy ČR do paměti telefonu.

Na konci dubna Seznam.cz navnadil veřejnost na připravovanou mobilní aplikaci, která umožní přístup k mapovým podkladům České republiky i bez nutnosti připojení k internetu. Aplikace Mapy. Mapy.cz jsou konečně k dispozici ke stažení pro OS Android a iOS. Po spuštění aplikace nabídne stažení mapových podkladů, jež zaberou okolo 350 MB prostoru. Mapa plošně pokrývá celou ČR a zobrazuje také turistické trasy a vrstevnice.

Oproti předchozí verzi Mapy.cz výrazně zjednodušily uživatelské rozhraní. Nově již nenajdete možnost nastavení a přizpůsobení a přibyla naopak ikona batohu, pod níž se skrývá turistický obsah vztahující se k vybrané lokalitě. Jedná se o informace o zajímavých místech společně s fotografiemi, tato funkčnost však již vyžaduje připojení k internetu. Stejně tak vyhledávání adres nebo vrstva leteckých snímků již pracuje s mobilními daty.

Ačkoliv aktualizace map myslí především na šetření uživatelských FUP limitů, zdaleka ne všichni jsou se změnami spokojeni. Mezi nejkritizovanější prvky nových map patří nemožnost jakékoliv personifikace a nastavení, absence tlačítek plus/minus pro zoomování jedním prstem a chybějící kompas. Uživatele obtěžuje také neustálé vyskakování nabídky ke stažení map do paměti zařízení. V recenzích zveřejněných v online obchodě Google Play si jeden z uživatelů stěžoval také na horší použitelnost map na menších displejích a nemožnost výběru, co vše se bude zobrazovat (směs vrstevnic, turistických tras a popisků na malé ploše může být nepřehledná).

Buď jak buď, aplikace je zcela zdarma a populárnější konkurenční aplikace od společnosti Google možnost procházení map offline nenabízí (respektive nabízí, ale pouze v omezené míře). Je navíc možné, že bude Seznam.cz na uživatelské ohlasy reagovat a chybějící funkcionalitu v budoucích aktualizacích doplní. Aplikace Mapy.cz pro Android zabere 8,4 MB a podporuje ji OS verze 2.3 a vyšší, vydání pro iOS dosahuje 6,6 MB a je určena pro verze OS 4.3 a vyšší (optimalizována je pro iPhone 5).

 

Zdroj: Seznam.sblog.cz/Play.google.com