Hlavní navigace

Ohebné smartphony: Budoucnost mobilů, nebo předražená zbytečnost?

 Autor: Rouyu Technology
Duální displeje nebo ohybatelný displej je zajímavá a lákavá záležitost, jenže podobně jako u dalších inovativních produktů je dobré si nejprve zjistit, zda je tato novinka smysluplná. Napovíme, že prozatím tak úplně ne.
-ds 6. 11. 2018

Sdílet

Samsung, LG a neznámý kalifornský startup Rouyu Technology: ti všichni oznámili ohýbatelné smartphony, první mají vyjít už v lednu.

Další firmy se pouští do mobilů, které mají displej na zádech. Proč? Protože můžou. Racionální důvody v tom nehledejte. Snad jen jediný argument skutečně dává smysl: aby se smartphony nějak odlišily. Už bylo na čase – zkuste na první pohled rozpoznat od sebe iPhone X, Honor Play a pár desítek dalších chytrých telefonů.

Ačkoliv teoreticky znějí ohýbatelné smartphony jako nic proti ničemu, praxe jen stěží bude tak růžová, jak ji prodejci malují. Proč? Představujeme 7 důvodů, které vás přesvědčí o tom, abyste s koupí počkali na dobu, než se technologie v praxi ověří.

  1. Jsou a budou drahé. Displeje jsou už tak jednou z nejdražších částí smartphonu, a utrácet navíc za další displej nebo za jeho flexibilitu se prodraží; desítky tisíc za experimentální technologii je poněkud hodně.
  2. Výdrž baterie. Kromě ceny je nevýhodou displejů i vysoká spotřeba baterie – a teď si představte, že máte displeje dva, nebo jeden opravdu velký.
  3. Poškození displeje. Vzhledem k současné technologii nevydrží ohýbatelné displeje všechno; časem se poškodí, a pravděpodobně to nebude trvat nijak dlouho. Možnost použití pouzdra se vlivem toho rovněž snižuje, a smartphone bez pouzdra je smutný smartphone.
  4. Podivný design. Elegantní zrovna nejsou, ale rozhodně ve společnosti zdvihnete pár obočí. Pokud je to vaším cílem, ohýbatelné displeje by vás mohly naopak zaujmout.
  5. Váha a velikost. Telefony jsou stále tenčí a lehčí, to je současný trend který podruhé Apple, Samsung i Huawei. FlexPai od Rouyu se ani nevejde do kapsy kalhot. K čemu je smartphone, který nemůžete mít v kapse?
  6. Nedostatek aplikací. Tento problém zabil i mobilní systém Windows Phone, který měl jinak spoustu výtečných kvalit. Telefony s ohýbatelným displejem vyžadují odlišný operační systém, a pro využití obou displejů budou potřeba i k tomu uzpůsobené aplikace. Ty bude muset někdo vytvořit, jenže uživatelská základna bude prozatím jen velmi, velmi malá…
  7. Lepší alternativy. Proč vůbec mít ohýbatelné displeje nebo další displej vzadu? Tablety mají velký a často dosti kvalitní displej, mobily jde zapojit do TV nebo monitoru, populární phablety řeší zbytek. Co se týče selfie, přední kamera je lepší než zadní podpořená nekvalitním duálním displejem.

Pokud se časem vyladí problém s výdrží baterie, poškozováním displeje, sníží se cena a váha a vzniknou aplikace, už bude mít smysl nad podobnými smartphony přemýšlet.

I tak se však zákazník dostává do kuriózního postavení: technologie má sice v rukou, jenže co s ní? Skládací displej působí fantasticky a futuristicky, ale… proč ho vlastně potřebujeme?

V současnosti nelze novinku doporučit vlastně nikomu kromě těch, kteří nutně potřebují vyzkoušet každou technologickou inovaci a mají peněz na zbyt. Podniky i zákazníci by raději měli sáhnout po něčem ověřeném – a za 40 000 korun (a to je ještě velmi nízká cenová hranice, reálně oznámené doporučené prodejní jsou vyšší) se dá koupit opravdu velmi zajímavý mobil.

Nebo ještě lépe, mobil a tablety.