Hlavní navigace

Ohrozí pozici IE ve firmách riziko botnetů?

Internet Explorer se v podnicích těší velké popularitě. Stále je však považován za jeden z méně bezpečných prohlížečů, což mu právě za současné situace může velmi ublížit.
Filip Brůcha 29. 5. 2010

Sdílet

Podle nového průzkumu společnosti Zscaler, dodavatele bezpečnostních aplikací, sice v poslední době výrazně ubylo uživatelů starého IE6, nicméně ti ve velké míře přecházejí na novější verzi IE8 a tržní podíl prohlížečů od Microsoftu se tak stále drží na vysokých hodnotách. Čísla se výrazně liší od statistiky společnosti Net Applications, podle jejíž poslední studie nyní celkový podíl Internetu Explorer činí asi 60 %. Zscaler přitom uvádí, že využití IE v podnikové sféře nyní představuje 76,6 % prohlížečů. Jeho nejbližším konkurentem je pak prý Firefox s 9,6 procenty, zatímco Chrome a Safari disponují každý pouze 1,5% podílem.

Podle Zscaleru existuje přímá spojitost mezi poklesem IE6 a růstem IE8. Zatímco IE6 v prvním čtvrtletí tohoto roku ztratil 6,6 procentního bodu a jeho podíl pokles z 33,5 na 26,9 procenta, IE8 zaznamenal růst z 5,8 na 10 %.

Hlavním důvodem hromadného přechodu na novější verzi je podle Mika Geideho, výzkumného pracovníka Zscaler, obava o vlastní bezpečnost. IE6 je i díky svému stáří velkým bezpečnostním rizikem a zvlášť jeho používání v podnikovém prostředí je krajně nezodpovědné. Geide sice uznal, že jde tedy alespoň o nějakou změnu k lepšímu, nicméně i o bezpečnosti samotného IE8 vyjádřil jisté pochybnosti.

Průzkum totiž přišel s dalším poměrně zajímavým závěrem. Ukázalo se, že hrozba tzv. botnetů se přechodem na novější prohlížeč nezmenšila, naopak v některých případech mírně vzrostla. Mezi ty „nejpopulárnější“ v současné době patří botnety Monkif, Zeus či Koobface.

Největší hrozbou je však nyní podle Zscaleru takový typ malwaru, který se navenek tváří jako normální antivirový software. Pro jeho stáhnutí jsou uživatelé nalákáni na zdánlivě neškodné stránky. Zscaler uvedl především dvě: winifixer.com a xorg.pl. „Z velké části dochází k přesměrování na stránky prostřednictvím odkazů vyhledávače Google,“ uvádí se ve zprávě. Útočníci prý využívají optimalizace internetových stránek pro internetové vyhledávače (SEO) a zajistí si tak, že jejich odkazy se objeví na čelních pozicích.