Hlavní navigace

Olympus LS-11

28. 4. 2011

Sdílet

www.olympus.cz, cena: 7 500 Kč Na lovy beze zbraní nemusíte vyrážet jen s fotoaparátem. Existuje skupina lidí, kteří propadli nikoliv lovu obrazu, ale zvuku. Právě jim, ale také nároč...

www.olympus.cz, cena: 7 500 Kč

Na lovy beze zbraní nemusíte vyrážet jen s fotoaparátem. Existuje skupina lidí, kteří propadli nikoliv lovu obrazu, ale zvuku. Právě jim, ale také náročným tvůrcům podcastů, novinářům, hudebníkům, hudebním fanouškům a zvukařům obecně je určen Olympus LS-11.
V první řadě byste měli zapomenout na termín diktafon. Tím totiž LS-11 (přes vzdálenou tvarovou a vzhledovou pozornost) opravdu není. Ostatně i výrobce vytvořil pro řadu LS samostatnou kategorii „lineární PCM záznam“, či poněkud srozumitelnější a do jisté míry pravdivé označení „studio do kapsy“. Kvalitních záznamníků, podporujících kromě do různé míry prznících komprimovaných formátů také klasické PCM či dokonce PCM ve vysokém rozlišení 24 bit/96 kHz, je na trhu řada (namátkou zmíníme značky Zoom, Edirol, Tascam či M-Audio), nicméně kvalitou zpracování a použitých materiálů modely Olympus řady LS výrazně vyčnívají. Matné kovové tělo z hliníku, kovová tlačítka a kryty mikrofonů napovídají, že v ruce držíte profesionálně zpracovaný přístroj. Veškeré ovládací prvky jsou přehledně uspořádány na horní a na bočních stranách, na spodní straně pak naleznete dvojici vestavěných reproduktorů a kryt prostoru pro klasické tužkové baterie.
Přestože menu modelové řady LS není úplně přehledné a některá nastavení možná budete chvíli hledat, samotné ovládání je velmi intuitivní, přičemž ty nejdůležitější funkce pro záznam a přehrávání (včetně věcí jako je transfokace mikrofonu) jsou díky dostatečnému počtu tlačítek a přepínačů snadno přístupné. Na čelním panelu jsou tlačítka pro spouštění přehrávání a nahrávání a rychlý přístup k nahrávkám, na levé straně pak výstup na sluchátka, slot pro SDHC kartu (přístroj má také 8 GB vestavěné paměti), regulace hlasitosti a vypínač. Nejzajímavější je ale strana pravá, kde naleznete přepínače pro zvýšení citlivosti mikrofonu, odříznutí nízkých frekvencí, regulaci úrovně nahrávání, mikrofonní a linkový vstup (vše řešeno pomocí 3,5mm jack zdířek).
Jestliže samotné menu není úplně přehledné, při vlastním nahrávání nabízí displej všechny zásadní informace – zejména úroveň zaznamenávaného signálu v reálném čase. Nahrávání samo je indikováno červeným podsvětlením tlačítka na horní straně. LS-11 umí nahrávat ve formátech LPCM, MP3 a WMA, přičemž v závislosti na formátu máte k dispozici jak poměrně úzká frekvenční pásma od 50 do 13 000 Hz, tak pásma široká od 20 do 96 0000 Hz. Nicméně to jsou spíše teoretické hodnoty, protože limitujícím faktorem je mikrofon – dvojice vestavěných nabízí rozpětí 60 Hz až 20 kHz, což možná některé hudební fanoušky či muzikanty nemusí plně uspokojit (zejména na spodní části spektra), nicméně je to i tak zlepšení oproti levnějšímu modelu LS-5, který „zabírá“ až od 80 Hz.
Frekvence stranou – kvalita nahrávek, kterou přístroj nabízí i z vestavěných mikrofonů, je výborná. Zachycení detailu i prostoru je překvapivě dobré, zejména můžete-li nahrávat dostatečně blízko zdroji. Stejně tak nahrávky hlasu při rozhovorech jsou na špičkové úrovni. Pro nahrávání z větší dálky lze v menu upravit směrovou charakteristiku snímání, případně zvýšit citlivost mikrofonu, ovšem za cenu zvýšení hladiny zaznamenaného šumu. LS-11 lze dokonce připevnit na fotografický stativ a spouštět nahrávání přibaleným dálkovým ovládáním (to je pro levnější model v prodeji samostatně). Kromě toho v balení naleznete praktické cestovní pouzdro, molitanové ochrany mikrofonů a CD se softwarem CuBase 4 LE, umožňujícím pokročilé úpravy a mix zvuku.
Necháme-li stranou cenu (ostatně je tu možnost zvolit levnější model LS-5), lze Olympusu LS-11 vytknout opravdu málo. K dokonalosti tu chybí snad jen optický linkový vstup – byl by to také, společně s bohatou výbavou, významný argument, proč o ceně příliš neuvažovat. Nicméně pokud chcete kvalitně nahrávat v terénu na malém přístroji s dlouhou výdrží baterie (22–23 hodin)a podporou SD karet, je LS-11 (společně s LS-5) výbornou volbou.

Olympus LS-11

Lineární PCM záznamník

Podporované formáty: LPCM, MP3, WMA až 24bit/96 kHz
Frekvenční rozsah vestavěných mikrofonů: 60–20 000 Hz
Rozhraní: line-in, mic-in, sluchátka, USB 2.0
Paměť: 8 GB interní, SDHC slot až 32 GB
Výdrž: nahrávání 22–23 hodin, přehrávání 40–50 hodin (podle baterie)
Rozměry a hmotnost: 48 × 132 × 22 mm, 165 g
Dodávané příslušenství: cestovní obal, kryty mikrofonů, dálkové ovládání, software