Hlavní navigace

Olympus PEN E-P3

1. 7. 2011

Sdílet

 Autor:
Nová vlajková loď fotoaparátů PEN E-P3 nabízí rychlejší zaostřování, dotykový ovládací displej a high-definition video.

Když Olympus představil před lety fotoaparáty PEN, Mikro 4/3 standardu, vytvořil tak zcela novou kategorii fotoaparátů. Nyní Olympus uvádí na trh svou novou vlajkovou loď. PEN E-P3 má ještě rychlejší zaostřování, podle výrobce nejrychlejší ze všech fotoaparátů s výměnnými objektivy. Se světově nejrychlejší technologií FAST AF (Frequency Acceleration Sensor Technology), nadčasovým kovovým designem a rychlým dotykovým OLED displejem, je E-P3 vhodnou alternativou větších klasických zrcadlovek. Za extrémní rychlost vděčí nové PENy mimo jiné také novému obrazovému procesoru TruePic VI, který byl navržen speciálně pro tento typ fotoaparátů. Kromě nového systému FAST AF, slouží procesor TruePic VI jako pohon všech uměleckých filtrů i rozměrné dotykové OLED obrazovky. V kombinaci s rychlejším a citlivějším 12.3 megapixelovým snímačem zaručuje TruePic VI lepší obrazovou kvalitu i za nedostatečného světla. Zkušeným fotografům nabízí nový PEN dva voliče rychlé volby a několik uživatelsky definovatelných tlačítek. Vestavěná stabilizace obrazu zaručuje větší odolnost proti chvění při focení.

Zaostřovací systém PEN E-P3 umožňuje zaostřovací systém výběr z 35 zaostřovacích zón, které pokrývají pravidelně celou plochu záběru. Za špatného světla pomůže při zaostřování přisvětlovací lampa (AF illuminator), zatímco Tracking AF systém se postará o zpětné zaostření objektu i tehdy, když na chvíli zmizí z obrazu. Dalším prvkem, který výrazně zkrátí prodlevu při stisknutí spouště je tzv. Full Time AF – kdy je zaostřování permanentně aktivní a neustále doostřuje na objekty, na které objektiv míří. Fotoaparát tak neztrácí čas zaostřováním při prvním namáčknutí spouště, jelikož je v danou dobu již zaostřen.

Olympus PEN E-P3


Nově je přístroj vybaven dotykovým OLED displejem, který poskytuje velmi detailně prokreslené zobrazení nezávisle na okolním světle. Dotykový PEN displej umožňuje posouvání fotek, jejich zvětšování, stejně jako i samotné pořízení fotky. Stačí se prstem dotknout vybrané oblasti, na kterou fotoaparát zaostří a vyfotí. Díky Live Guide menu dokáže nastavit clonu, hloubku ostrosti, rychlost závěrky i další ryze fotografické parametry i úplný začátečník. Jistě i profesionálové ocení přímý přístup do pomocného menu z režimů P,A,S a M. Live Guide je k dispozici pro foto i video režim.


Pro zkušenější a pokročilé fotografy může být hledání konkrétních položek v menu příliš zdlouhavé. Proto Olympus vybavil tělo E-P3 dvěma samostatnými ovladači na zadní straně. Palcem pravé ruky tak dokážete ovládat nastavení clony i času, aniž byste museli přepínat další tlačítka. Nastavené hodnoty jsou jasně a zřetelně zobrazeny na OLED displeji, nebo ve volitelném elektronickém hledáčku. Opravdu nároční majitelé nového PENu přivítají tři uživatelsky nastavitelná tlačítka, kterým lze přiřadit jednu z mnoha funkcí. Tlačítka, ovladače a nový zaostřovací systém FAST AF zrychlují celkové ovládání fotoaparátu a schopnost zaostřit a zachytit pohybové scény. S novým E-P3 vám již žádný okamžik neunikne.

PEN nabízí 10 různých filtrů pro přidání speciálních efektů bez použití počítače. Některé z nich lze kombinovat s dalšími efekty, jako například s novými efekty Starlight a White Edge. Mezi umělecké filtry patří: Pop Art, Jemná kresba, Bledé barvy, Světlý tón, Zrnitý film, Camera obscura, Diorama, Cross process, Jemná sépiová a Dramatický tón. Všech 10 filtrů je možné aplikovat na fotografie i videa.

PEN nahrává video se stereo zvukem ve Full HD kvalitě a s frekvencí 60 s./s. Navíc je možné si vybrat z několika různých formátů. Pro přehrávání na TV je vhodný formát AVCHD, který je kapacitně úspornější, zatímco pro střih a další úpravy na počítači je vhodný formát 720p HD Motion JPEG.

Srdce každého nového PENu tvoří výkonný obrazový procesor TruePic VI. Jako procesory používané v počítačích, je i TruePic VI tvořen dvěma procesory v jednom, kdy je jeden z nich určen výhradně pro zpracování obrazu. Výsledkem je schopnost fotit za špatného světla s citlivostí až 12800 ISO. TruePic VI zkracuje také prodlevu spouště a snižuje hladinu šumu při natáčení videa.

Olympus PEN E-P3


Tak, jako ostatní fotoaparáty PEN, je i PEN E-P3 systémový fotoaparát s výměnnými objektivy. Již v okamžiku koupě tím zákazník získává přístup k více než 500 objektivů Micro 4/3 standardu, 4/3 standardu a dalších (s pomocí adaptéru), včetně Olympus objektivů M.ZUIKO DIGITAL. Vrcholem v řadě jsou dva nové vysoce světelné objektivy. Širokoúhlý reportážní objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0 (24mm) ideální pro focení přírody, interiérů či reportáží a to i za špatného světla. Druhý objektiv je svým ohniskem naopak portrétní - M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8 (ekv. 90mm). Hodí se především na jedinečné portrétní záběry s profesionálně rozostřeným pozadím. Další volbou může být redesignovaný základní objektiv M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm (28-84mm) 1:3.5-5.6 II R. Všechny tři objektivy jsou navrženy speciálně pro tichý chod, který je nutný při natáčení videosekvencí se zvukem. Jejich kovový vzhled a kompaktní lehký tvar je činí vhodnými společníky všech fotoaparátů PEN. Stabilizátor obrazu vestavěný v těle fotoaparátu funguje se všemi nasazenými objektivy. Kterýkoli z 500 objektivů, které lze na E-P3 nasadit bude za všech okolností stabilizovaný. Díky konektoru pro příslušenství AP 2, lze na PEN nasadit celou řadu dalších doplňků, včetně Bluetooth modulu PENPAL pro bezdrátový přenos dat, který automaticky zmenšuje snímky pro odeslání do chytrého telefonu nebo počítače a následně kamkoli na internetovou síť.


PEN E-P3 bude k dostání samostatně v černé, bílé nebo stříbrné barvě od července 2011, nebo v kitu s některým z objektivů.

Olympus PEN E-P3

Olympus PEN E-P3

Olympus PEN E-P3

PEN E-P3 - hlavní charakteristika:

 

Obrazová kvalita

 • Výkonný obrazový procesor TruePic VI pro rychlejší start a jedinečnou kvalitu obrazu

 • Ultra-efektivní vestavěný stabilizátor obrazu pro dokonale ostré snímky se všemi objektivy

 • Vysokorychlostní Live MOS snímač s rozlišením12.3 efektivních megapixelů pro excelentní výkon za špatného světla a video nahrávky v režimu Full HD

 • Citlivost ISO 12800

 • 1080i Full HD (60 s./s.) video se stereo zvukem ve formátu AVCHD nebo Motion JPEG

 • Kompatibilní s novou generací PEN objektivůVždy připraven

 • Nejrychlejší* FAST AF zaostřovací systém na světě s 35 ostřícími zónami, AF iluminátor pro zhoršené světelné podmínky a režim sledování zaostřeného objektu AF Tracking

 • Super jasný, dotykový 3.0” OLED displej s rozlišením 610,000 pixelů s širokým pozorovacím úhlem

 • Dva samostatné ovladače pro individuální nastavení clony a času v manuálním režimu

 • Dotyková menu v režimu HD video, i ve foto a P/S/M/A režimech

 • Živý náhled v režimech HD video i foto

 • 3 nastavitelná tlačítka

 • Digitální vodováha pro správné zarovnání komponovaných subjektů

 • Intuitivní menu s kruhovým ovladačemKreativita & univerzálnost

Cloud22

 • Deset kreativních uměleckých filtrů pro HD video i foto režimy

 • 5 efektů, které lze kombinovat s uměleckými filtry: Camera Obscura, Změkčení, Rámeček, plus nové efekty Starlight a White Edge

 • Konektor pro příslušenství AP2, kompatibilní s řadou volitelného příslušenství pro fotoaparáty PEN, např. elektronický hledáček VF-2, PENPAL komunikátor apod.

 • Kompatibilní s 20 Micro 4/3 objektivy, 27 objektivy standardu 4/3 a více než 500 dalšími objektivy (s adaptérem)

 • 1/4000 s. rychlost závěrky, sekvenční snímání až 3 s./s.

 • Multi expozice pro složení 2 RAW snímků

 • Li-ion baterie BLS-5Další prvky

 • Nadčasový PEN design s výměnným, snímatelným gripem ve dvou velikostech

 • 3D foto režim

 • Kompatibilní s kartami SDXC a Eye-Fi

 • Bezdrátové ovládání externích blesků