Hlavní navigace

Olympus WS-650s

28. 4. 2011

Sdílet

www.olympus.cz, cena: 1800 Kč Pokud byste rádi kvalitu Olympusu za přijatelnější cenu a oželíte některé high-end funkce předchozího modelu LS-11, může být pro vás vhodnou volbou mod...

www.olympus.cz, cena: 1800 Kč

Pokud byste rádi kvalitu Olympusu za přijatelnější cenu a oželíte některé high-end funkce předchozího modelu LS-11, může být pro vás vhodnou volbou model WS-650s.
Ačkoli máme tendenci všechny modely digitálních záznamníků označovat víceméně stejně, Olympus je člení podrobněji, konkrétně WS-650s je navržen hlavně jako „osobní komentátor s připojením do PC“, jinak řečeno jako přístroj, do něhož si můžete rychle dělat audio poznámky a který se k počítači připojuje v režimu USB mass storage mode, takže z něj lze záznamy nejen snadno kopírovat, ale můžete ho používat i jako USB disk.
Dlužno říci, že k tomuto sekundárnímu účelu se hodí více než lépe vybavený a dražší LS-11. Ačkoli to tak podle fotografií nevypadá, WS-650s je totiž co do objemu méně než poloviční a váží méně než třetinu, takže je mnohem vhodnější pro časté přenášení. Základní funkce jako stereo mikrofon mu samozřejmě zůstávají, proto ho lze používat i jako klasický diktafon.
Olympus WS-650s obsahuje 2 GB interní paměti, kterou však naneštěstí není možné rozšířit paměťovými kartami. 2 GB teoreticky postačují až pro 529 hodin záznamu, toho však lze dosáhnout pouze při nejnižší kvalitě, naopak při ukládání do MP3 v nejvyšší kvalitě (256 kbps) se lze dostat přibližně na 16 hodin a 30 minut záznamu, což je pro účel použití více než dostatečné. Alternativou k MP3 je WMA, lineární PCM jako u LS-11 zde nenajdeme.
Tělo přístroje je na první pohled vyhotoveno ze stříbrného plastu (existuje ale i elegantní modrá varianta), detailnější zkoumání však odhalí, že na čelní straně výrobce použil odolnější kov. Test, který s kolegy nazýváme „klíče v kapse“, odhalil slušnou odolnost přístroje proti poškrábání. Z těla diktafonu lze pomocí jednoduchého mechanismu vysunout USB konektor pro účely synchronizace interní paměti diktafonu s počítačem. Horní strana zařízení pak patří vstupu pro externí mikrofon a výstupu pro sluchátka.
Ovládání je dobře navržené, obsahuje klasicky pětici tlačítek (Stop, Record, Scene/Index, Erase a List) plus čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím středem. Displej je monochromatický, dobře čitelný, s bílým podsvícením. Pohyb v menu doprovází sada jednoduchých zvukových projevů. Samotné ovládání bychom označili za poměrně intuitivní, byť jsme pro odhalení všech zákoutí menu museli čas od času nahlédnout do přiloženého manuálu – tento problém je společný s LS-11.
Podle prostředí můžete vybrat jeden z předdefinovaných scénářů (přednáška, konference, mítink, diktát, DNS) nebo si pro tyto účely vytvořit vlastní profil (s možností vytvoření až tří uživatelských nastavení). Pokud používáte například diktafon na mobilním telefonu nebo starší kazetový diktafon, jistě máte zkušenost se vznikem různých ruchů a šumů v záznamu. Tyto nepříjemné efekty jsou u WS-650s velmi slušně omezeny.
Pro náročnější úkony lze použít také externí mikrofon, kterých nabízí Olympus ve formě příslušenství hned několik. Kromě samotného záznamu zvuku dokáže zařízení suplovat i roli hudebního přehrávače. Výčet funkcí pak doplňuje ještě možnost hlasové aktivace nahrávání.
Elektrickou energii zařízení dodává AAA baterie, jejíž kapacita podle výrobce dostačuje až pro 25 hodin záznamu. Při našem testu jsme se dostali na hodnotu přibližně poloviční, musíme však přiznat, že kromě samotného nahrávání záznamu jsme zkoušeli veškeré nabízené funkce, které v praxi nebudou využívány tak často, což může tento výsledek do určité míry zkreslovat. Při prvním vložení baterie se vás navíc zařízení zeptá, zda se jedná o baterii alkalickou nebo nabíjecí, aby s ní mohl adekvátně pracovat.
Pokud patříte mezi uživatele, kteří uvažují o pořízení diktafonu, s Olympusem WS-650s budete pravděpodobně spokojeni. Nabízí výbornou kvalitu záznamu, která je dána použitím stereofonního mikrofonu a pokročilých odrušovacích filtrů. Výdrž baterie i kapacita paměti je pro běžné použití rovněž plně dostačující.

Olympus WS-650s

Digitální záznamník

Podporované formáty: MP3, WMA až 44,1 kHz/ 192 kbps
Frekvenční rozsah vestavěných mikrofonů: 40 – 20 000 Hz
Rozhraní: sluchátka, USB 2.0
Paměť: 2 GB interní, SD/SDHC slot není
Výdrž: nahrávání 24–25 hodin, přehrávání 28–30 hodin (podle baterie: NiMH, alkalická)
Rozměry a hmotnost: 98,5 × 40 × 11 mm, 51 g
Dodávané příslušenství: baterie, návod