Hlavní navigace

Onkyo TX-NR809

www.cptpraha.cz, 27 490 Kč Nedalo nám to: po nadšení z modelu NR609, který se v obchodech objevil již koncem jara, a po spokojenosti s NR709, jemuž jsme se podívali na zoubek před prázdni...
Redakce 29. 9. 2011

Sdílet


www.cptpraha.cz, 27 490 Kč

Nedalo nám to: po nadšení z modelu NR609, který se v obchodech objevil již koncem jara, a po spokojenosti s NR709, jemuž jsme se podívali na zoubek před prázdninami, jsme si TX-NR809 od Onkyo nemohli nechat ujít.
Uvádění nových modelů AV receiverů má v posledních několika letech jakýsi zaběhaný rytmus. První je obvykle právě Onkyo se svou šestistovkovou řadou, následuje Pioneer, Yamaha a Denon – přičemž všichni již tradičně uvádějí jako první modely střední třídy (ty jsou v testech tohoto čísla zastoupeny nejpočetněji). Na vyšší střední třídu, kam patří i NR809 či hi-end modely, se obvykle dostane až koncem roku (u těch nejvyšších pak často s odstupem několika let).
Onkyo má jednotlivé řady vcelku elegantně odstupňovány – zatímco u pětistovek získáte plnou podporu HD formátů a síťové streamování, šestistovka nabízí navíc vedle několika vstupů především vyšší výkon (s nímž souvisí i THX certifikace), sedmistovka má již odlišné uspořádání zesilovače a reproterminálů příbuzné vyšším modelům či phono vstup, konečně osmistovka vedle většího počtu vstupů, dvou HDMI výstupů či dvojice USB portů (čelní a zadní) přináší především symetrickou vnitřní konstrukci s masivnějším zdrojem a výrazně lepší práci s obrazem. Třešničkou na dortu je pak hliníkové čelo či lepší ventilace díky rozměrnějšímu (vyššímu a především hlubšímu) šasi – větší rozměry ovšem mohou představovat i problém při instalaci do současného AV nábytku.
Prvním z významných argumentů, proč si za osmsetdevítku připlatit, je bohatá plejáda vstupů – celkem 8 HDMI (z nich jeden je na čelním panelu), šest digitálních, dva linkové, phono a tři AV vstupy (podporující kompozitní a S-Video), dva komponentní vstupy (s jedním výstupem) a v neposlední řadě též 7.1 analogový vstup a výstup. Specialitou Onkyo je i VGA vstup a vzhledem ke kategorii, do níž TX-NR809 spadá, nechybí pochopitelně ani rozhraní RS232 pro ovládání dalších zařízení při rozsáhlejší integraci, 12V trigger výstupy pro zónu 2 a 3 společně s příslušnými linkovými výstupy. Reproduktorové terminály umožňují zapojit 7.1 konfiguraci buď s předními horními, předními širokými, nebo surroundovými zadními reproduktory. Případně můžete použít pouze 5.1 konfiguraci a zbylý pár svorek využít k aktivnímu ozvučení druhé zóny. Teoreticky je možné zapojit 7.1 i druhou zónu, jakmile ji ale povolíte v menu přístroje, v hlavní místnosti lze používat jen 5.1 konfigurace (i když je druhá zóna vypnuta). Kromě toho je možné použít 5.1 zapojení s bi-amp připojením předních reproduktorů.
Dalším důvodem, proč zvolit právě TX-NR809, jsou bezesporu funkce v oblasti videa. Receiver je vybaven dvěma výkonnými procesory – HQV Vida VHD1900 má na starosti upscaling analogových zdrojů signálu na full HD/1080p (svou práci odvádí výtečně) a Marvell Qdeo umožňuje převzorkovat full HD signál na rozlišení 4K (3840 × 2160), což asi většina uživatelů v nejbližších letech nevyužije. Co ale nejspíše využijete, to je možnost ISF kalibrace obrazu včetně THX obrazových režimů a režimu „direct“, který deaktivuje veškeré zásahy do obrazu obvody v receiveru. Možnost kalibrace v receiveru má výhody hlavně v případě, používáte-li dvě zobrazovací zařízení (například LCD a projektor): Onkyo totiž umožňuje kalibrovat/upravit buď jen jeden, nebo oba výstupy, a dosáhnout tak podobného barevného podání.
Třetím důvodem, pro který bychom Onkyo doporučili, jsou síťové funkce – v menu totiž naleznete vTuner, který zpřístupní nejen internetová rádia, ale i archivy podcastů (ty je navíc možné konfigurovat speciálně pro váš receiver na webu onkyo.vtuner.com), kromě toho tu naleznete další služby jako je Spotify, Napster či Last FM (ty jsou ale již zpoplatněny nebo nejsou v ČR nabízeny). Dále můžete samozřejmě přehrávat hudbu z domácí sítě či USB disků (čelní USB podporuje i nativní připojeni iPodu, iPhonu či iPadu, zadní pouze flash a pevné disky), včetně podpory HD Flac souborů. DLNA sdílení fungovalo na jedničku, včetně „odesílání“ hudby z PC přímo do receiveru.
Čtvrtým argumentem ve prospěch Onkyo TX-NR809 je samotný zvuk. Receiver sice nepatří do audiofilské kategorie (za tu si musíte ještě pořádně připlatit) a nenabízí tak zlacené terminály, speciálně tuhé šasi či toroidní trafo (to má až TX-NR3009), nicméně díky dostatečně dimenzovanému trafu, třífázovým Darlington obvodům či špičkovým DAC TI BurrBrown nabízí výtečný zvuk, s pevnou basovou složkou, množstvím detailu a detailním (přesto vcelku měkkým) přednesem, který neunavuje – Onkyo se prozatím drží tradiční konstrukce A/B zesilovačů, což má své nesporné výhody. Samostatnou kapitolu pak tvoří kalibrační systém Audyssey MultEQ XT – ten měří zvukové parametry vaší místnosti až na osmi místech a nabízí vyšší rozlišení pro kalibraci satelitních repro než systém MultEQ, používaný v loňském modelu. Musíme přiznat, že na kvalitě kalibrace to bylo významně znát a osvědčilo se zejména při kombinaci velké hlavní reprosoustavy (testováno s B&W 685 a Heco Metas 700) s kompaktní 5.1 sestavou (Klipsch HD500, Canton CD105) – Audyssey dokáže i při kombinaci velkých a malých reproduktorů vytvořit ucelené a jednotné zvukové pole, které je výtečné nejen pro filmový zvuk, ale kupodivu nabízí poutavou a detailní reprodukci i pro poslech hudby.
Je asi těžké skrýt, že jsme si osmsetdevítku zamilovali – do takové míry, že nahradila naši referenční Yamahu RX-V 2065 pro testování ve střední třídě. Onkyo má pochopitelně i některé nedostatky – tím patrně největším je vysoká spotřeba receiveru ve standby režimu při zapnutí průchodu HDMI signálu – cca 25–30 W je opravdu hodně (konkurence to zvládá často do 5 W). Při používání s iPodem v základním režimu jsme také narazili na to, že se receiver sám uspával i při přehrávání hudby (při nečinnosti se uspávat pochopitelně má). To jsou ale relativně drobné nepříjemnosti, které navíc možná vyřeší budoucí aktualizace firmwaru, a na celkově výtečném dojmu z Onkyo TX-NR809 to nic nemění.

Onkyo TX-NR 809

AV Receiver se síťovými funkcemi

Vstupy: 8× HDMI, 6× digitální, phono, 2× stereo, 5× AV (S-Video/kompozitní), 2× komponentní, 7.1, VGA, LAN, 2× USB, RI, Universal port, IR
Výstupy: 2× HDMI, komponentní, AV, Monitor AV, 7.1 pre-amp, subwoofer, IR, 12v Trigger (Zona 2+3), RS232
Zesilovač: WRAT/Darlington/HCPS, 7× 135W při 8 ohmech, Bi-Amp
Formáty: Video – upscaling na 1080p a 4K, Audio – AC3, DTS/ES, DTS HD, Dolby True HD, IIz, LPCM, DSD, MP3, AAC, Ogg, FLAC, FLAC HD.
Rozměry a hmotnost: 435 × 199 × 435 mm, 18,3 kg

Oremote

Přestože Onkyo nabízí vlastní povedenou aplikaci pro ovládání receiverů se síťovými funkcemi z iPodu Touch, iPhone či iPadu (a připravuje i její verzi pro Android), my jsme si nejvíce oblíbili placenou (cca 100 Kč) aplikaci Oremote pro iPad – nabízí totiž možnost ovládat úplně všechny funkce receiveru. Aplikace jako Oremote vznikají díky tomu, že někteří výrobci (Onkyo, Denon) zveřejnili dokumentaci protokolů, umožňujících ovládání receiverů přes LAN rozhraní. Už samotné Oremote je pro majitele iPadu silným argumentem, proč uvažovat právě o Onkyu – umožňuje dokonce i ovládání AirPlay funkcí na případné k receiveru připojené AppleTV.

Pro ty kdo neumí AirPlay

Onkyo bohužel patří mezi výrobce, kteří ve svých síťově vybavených receiverech nepodporují AirPlay, tedy přenos zvuku z iTunes v PC či Macu, iPodu touch, iPadu či iPhone pomocí domácí Wi-fi/LAN sítě. Nemusíte ale zoufat, podporu AirPlay lze snadno přidat.

Apple TV

Apple TV má dvě zásadní nevýhody: musíte si ji nechat přivést či poslat ze zahraničí a po jeho zapojení v Česku se ze zařízení nabízející řadu online služeb s filmy či seriály stane krabička s omezenou nabídkou služeb a aplikací, zahrnující mimo jiné přehrávání hudby a videa ze zařízení Apple či iTunes. Vzhledem k ceně, která v USA činí pouhých 1700 Kč, to až tak nevadí (původní služby navíc můžete zprovoznit, pokud se připojíte přes VPN, to je ale samostatné téma).

AirPort Express s AirTunes

Bezdrátový přístupový bod, který bez problémů zakoupíte i v českých obchodech, nabízí tu výhodu, že připojí vaše počítače, iPady či iPody touch k internetu a zároveň nabízí stereofonní výstup pro přehrávání hudby na připojeném zařízení (receiver, minisystém, aktivní reproduktory).