Hlavní navigace

Online tutoriály utvářejí způsob našeho vzdělávání a zábavy

22. 4. 2020

Sdílet

 Autor: Canon
Kde jsou ty doby, kdy jsme si všechno museli pracně prostudovat, přečíst, promyslet, vyhledat...

S vývojem online softwarů přišel i tak zvaný tutoriál, tedy návod k použití, ve kterém je nám krok po kroku vysvětlované dané téma nebo proces. Už dávno se to ale netýká pouze světa IT, programovacích jazyků a počítačových her.

Tutoriál je rychlý, efektivní a během krátké doby dokáže jeho sledovatel dosáhnout určité znalosti, zkušenosti nebo dovednosti.

Tutoriály by se daly snadno rozdělit do tří základních skupin.

 

  1. Video tutoriály, na které se uživatel dívá.
  2. Interaktivní tutoriály, kde musí jejich sledovatel následovat pokyny na obrazovce nebo sleduje krátké instruktážní videa.
  3. Webináře, v nichž se učastníci učí určitým dovednostem v reálném čase a používají k tomu software ke online konferencím.

 

Techologie nám tedy doslova mění svět v reálném čase před očima. Jeden se například učí snadněji příkladem ať novým hrám, cizímu jazyku, aranžování zvuku nebo dalšímu software programu pohodlně ze svého domova nebo dokonce v exotickém rezortu na prázdninách. A to je jedna z mnoha výhod online konzulatací a seminářů.

Pojďme se podívat na nejoblíbenější tutoriály, které jsou všem volně k dispozici, třeba si najdete některý, který budu vyhovovat vašich novým předsevzetím, potřebám a cílům. Stačí vám k tomu počítač, spolehlivé Wi-Fi připojení a hlavně motivace naučit se novým věcem.

 

FreeKickerz - začněte hrát fotbal jako Beckham

Ohromě populárním se stala série videí FreeKickerz, kde se můžete alespoň trochu přiblížit umu fotbalových profíků. V krátkých videích se zaměřuje pozornost na různé fotbalové dovednosti, od kliček po útok. Možná z vás nebude příští David Beckham nebo Christiano Ronaldo, ale třeba to na příštím fotbálku nandáte svojí partě a předvedete jim nové triky.

 

Duolingo – kolik řečí znáš, tolikrát si člověkem

Tahle zažitá fráze platí jistě i dodnes. Duolingo je známá platforma, která k výuce cizích jazyků využívá tutoriály v zábavné a interaktivní formě. Lekce jsou přizpůsobené různým stylům učení, aby si každý student mohl průběžně doplňovat slovní zásobu. Už během 34 hodin by se měl jeden naučit jazykovým znalostem, které odpovídají jednomu semestru výuky. Škola hrou je tady rozhodně namístě, a možná i proto dosahuje Duolingo tak skvělých výsledků. Navíc je vše zdarma, k dispozici je však verze Plus bez reklam. Nikdy není pozdě naučit se nový jazyk, tak proč s tím nezačít už dnes?

 

ManlyCurls – od účesů po prevenci plešatění

Nejenom ženy rády sledují poslední trendy v líčení a účesech. ManlyCurls poskytuje tutoriály pro chlápky, kteří chtějí ty správné informace o šampónech, kondicionérech, vlasových gelech, maskách a předcházení ztrátě vlasů. Údajně existuje 29 druhů vlasů a tahle platforma nezapomíná na žádný z nich. Najdete tu rady, jak si vlasy stylizovat, jaké trend právě letí nebo jaké produkty používat k prevenci plešatění. Vše je doplněné fórem kadeřníků a dalších odborníků.

 

Vaření za vedení profesionálů

Ne každý se narodí s nadáním k vaření, ale jedná se každopádně o činnost, která se dá naučit, vypilovat a zdokonalit. Snad každý slavný kuchař, který jde s dobou, dnes pravidelně vydává online tutoriály s návody k vaření, s recepty a radami. Pokud vám chybí nadání a neradi experimentujete, stačí sledovat recept krok po kroku a výsledke

Mezi nejoblíbenější patří kanál na YouTube Food Wishes, který není jen poučný, ale zároveň se u něj s kuchařem Johnem skvěle pobavíte. Matty Matheson zase nadává, je to takový punkový drsňák. V kuchyni s Laurou se zas naučíte základním kuchařským dovednostem a receptům, kterými se vždycky zavděčíte.

 

skoleni

Meditace

V dnešní době je péče o mysl nesmírně důležitá a i taková věc, jako je meditace, se dá naučit. Naštěstí tu jsou nápomocné tutoriály, které nás navedou správným směrem a naučí nás správně meditovat a uvolnit se. Každý musí jednou někde začít, a proto jsou vedené meditace s hlasovým průvodcem tolik prospěšné.

Tutoriály jsou tedy čím dál tím důležitější součástí ve vzdělávání dětí i dospělých a zlepšují jak intelektuální, ale také komunikační a sociální dovednosti. A jak víme, v žádném věku není příliš pozdě na učení.