Hlavní navigace

Open source projekty Eclipse dostanou místo v Google Code

Eclipse Foundation oznámila zprovoznění Eclipse Labs, což je Googlem podporovaný portál, který bude sdružovat vývojářské open source projekty.
Petr Šverák 15. 5. 2010

Sdílet

Ideou je umožnost jejich zpřístupnění bez nutnosti procházet složitým procesem, jež je potřebný k tomu, aby se staly oficiálním projektem Eclipse.

Eclipse Lab bude nabízet střední cestu pro projekty na začátku vývoje, kdy může být těžké zviditelnit se v komunitě Eclipse, nebo pro projekty, které prochází procesem vývoje u Eclipse, vyplývá to ze čtvrtečního blogového příspěvku Mikea Milinkoviche, výkonného prezidenta sdružení. Některé projekty nezaručují duševní vlastnictví vývojových procesů tak, jak se očekává u projektů Eclipse, dodává Milinkovich.

"Minulý rok jsme rozjeli diskuzi mezi lidmi, kteří využívají hosting pomocí služby Google Code, ohledně toho, zda by pro ně bylo zajímavé, kdyby začala fungovat Eclipse zóna právě ve službě Google Code. Lidé s tímto nápadem souhlasili a zamlouval se jim. Proto jsem nadšen z toho, že mohu oznámit spuštění služby Eclipse Labs, již třetí možnosti pro Eclipse orientované open source projekty," prozrazuje Milinkovich. Tato nová služba je nicméně stále v beta verzi.

Služba Eclipse Labs, jak dále vysvětluje, dovoluje vývojářům vytvářet projekty s přístupem k issue-tracking systému, úložišti zdrojového kódu, včetně Subversion nebo Mercurial, a také k webové stránce projektu. Defaultní licencí je Eclipse Public License a projekty zveřejněné službou Eclipse Labs nejsou oficiálně projekty sdružení Eclipse Foundation.

Majitelé projektů zveřejněných pomocí této nové služby budou moci vytvářet tagy a označení za účelem popsání projektu.

"Připravili jsme specifická označení, která budou zobrazena na vyhledávací stránce Eclipse Labs," říká Milinkovich. "Služba Eclipse Labs také bude nabízet API, které dovolí uživatelům vyhledávat v těchto označeních. Doufám, že uživatelé pracující na Eclipse projektu budou na své vlastní webové stránce zobrazovat Eclipse Labs projekty, které jsou podobné těm jejich vlastním."

Služba by mohla být k dispozici v několika následujících týdnech, dodává nakonec.