Hlavní navigace

Open source projekty Microsoftu umožní migraci dat z Outlooku

26. 5. 2010

Sdílet

Nově ohlášené open source projekty přináší nástroje usnadňující migraci z Outlooku od Microsoftu a práci s jeho datovými soubory.

Microsoft tento týden informoval o dvou open source projektech, které mají zlepšit interoperabilitu datových souborů Outlooku a usnadnit tak migraci na jiného poštovního klienta.

Projekty zahrnují nástroje, které mají umožnit vývojářům číst a zapisovat data z a do souborů .pst, v nichž jsou ukládány e-maily, kontakty, přílohy a další data aplikace MS Outlook. Dosud byly tyto soubory poměrně obtížně „rozkódovatelné“.

Projekty, které jsou dostupné na síti Microsoftu CodePlex zaměřené právě na open source, zahrnují nástroj .pst Data Structure Tool a vývojářský kit .pst File Format SKD. Vývojáři mohou tyto nástroje, jež jsou k dispozici pod licencí Apalce, použít v součinnosti s dokumentací k formátu .pst, která byla již dříve v tomto roce publikována na webu Microsoftu na adrese http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff385210.aspx.

Nástroj pro strukturu dat přináší podle Paula Lorimera, manažera skupiny pro interoperabilitu MS Office, vizuální reprezentaci dat v souborech .pst a umožňuje vizuální navigaci přes různé úrovně hierarchie a pomáhá analyzovat, kde jsou data v souboru uložena. Nástroj tak lze použít například k extrakci fotografií, prohledání archivů či nahrání dat do cloudu. Otevírá se tím ovšem podle Lorimera také cesta k migraci dat do poštovního klienta od některého z konkurenčních výrobců. Microsoft tím chce zbavit uživatele obav z toho, že budou „uzamčeni“ v jeho vlastních aplikací a uvedené nástroje jim otevírají cestu a zvyšují transparentnost a interoparabilitu.

Lorimer je ovšem přesvědčený, že tato skutečnost řadu uživatelů potěší a místo toho, že lidé budou masivně migrovat od Mirosoftu, si naopak zvolí produkty jeho společnosti, neboť u nich budou mít záruku nesvázanosti a volnosti kdykoliv svá data přesunout.