Hlavní navigace

Open XML schválen mezinárodním standardem ISO

2. 4. 2008

Sdílet

Po více než 14 měsících intenzivního hodnocení završila společná technická komise Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) a Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC) formální proces přezkoumání návrhu mezinárodního standardu (DIS) 29500: Office Open XML (Open XML) předloženého organizací Ecma International.

Po více než 14 měsících intenzivního hodnocení završila společná technická komise Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) a Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC) formální proces přezkoumání návrhu mezinárodního standardu (DIS) 29500: Office Open XML (Open XML, OOXML) předloženého organizací Ecma International.

Výsledek uveřejněný v dnešním tiskovém prohlášení organizace ISO/IEC (http://www.iso.org/iso/pressrelease?refid=Ref1123) potvrzuje, že pro podporu přijetí se vyjádřilo 86 % všech členských zemí, což je mnohem více než potřebných 75 % všech členů. Splněno bylo i druhé kritérium, které stanovuje, že více než 66,7 % řádných členů s právem hlasovat (tzv. P - members) musí podpořit ratifikaci dokumentového formátu. Přijetí v tomto bodě podpořilo plných 75 % těchto členů.

Tento výsledek tak splňuje požadavek pro přijetí Open XML jako mezinárodního ISO/IEC standardu podle platných pravidel organizací ISO a IEC. Open XML se tak připojuje k HTML, PDF a ODF jako další uznávaný otevřený formát pro práci s elektronickými dokumenty.

Otevřený standard Open XML získal podporu napříč softwarovým průmyslem pro použití na řadě platforem včetně Linuxu, Windows, Mac OS a Palm OS. Stovky nezávislých tvůrců softwaru a poskytovatelů technologických platforem, jako je Apple, Corel, Sun Microsystems, Microsoft a Novell, vyvíjejí řešení založená na Office Open XML, která uživatelům po celém světě přinášejí skutečnou přidanou hodnotu. Tisíce firem navíc vyjádřily svou podporu formátu Open XML a jejímu schválení jako ISO/IEC standardu na http://www.openxmlcommunity.org.


Uživatelé Open XML mohou využít výhody, které jim tento otevřený souborový formát přináší v oblasti správy a obnovy souborů a dat, spolupráce jednotlivých systémů s podnikovými aplikacemi a dlouhodobou archivací dokumentů. Open XML vyhovuje nárokům na převod existujících dokumentů do nového prostředí. Souborové formáty Open XML podporují integraci různých systémů a dat s dokumenty ve formátech Open XML při zachování čistého a snadného oddělení prezentační vrstvy (Open XML markup) a dat (uživatelská schémata a jejich instance).
Nenechte si ujít:
Co přináší nová verze OpenOffice.org 2.4?

Microsoft uvolnil technické specifikace formátů Office

Open XML jako ISO norma? Česko hlasuje pro

Office se stěhuje na internet

Microsoft varuje: Excel obsahuje kritickou chybu

Microsoft zintenzivňuje kontroly počítačů s nelegálními Windows!

To znamená, že organizace mohou používat formáty Office Open XML pro zprostředkování informací z jiných aplikací a systémů bez nutnosti jejich převodu do jiného formátu. Tato vlastnost výrazně usnadňuje vývojářům začlenění informací z podnikových informačních systémů do dokumentů v reálném čase nebo označování dokumentů vlastními tagy pro jejich snadnější organizaci a usnadnění orientace v jejich obsahu.

Podrobnější informace o Office Open XML a dostupných řešeních s podporou tohoto otevřeného standardu najdete na http://www.openxmlcommunity.org/inuse.aspx.

Jaký je váš názor na schválení formátu OOXML mezinárodním standardem? Podělte se o něj s námi v diskuzi k článku.

 

Autor článku