Hlavní navigace

OpenOffice.org se odtrhává od Oraclu

Vývojáři projektu OpenOffice.org založili novou asociaci The Document Foundation a jejich aplikace mají být dále šířeny pod značkou LibreOffice.
Martin Noska 29. 9. 2010

Sdílet

Včera ohlásili někteří z vývojářů, kteří pracovali na kancelářském balíčku OpenOffice.org, že se oddělují od Oraclu a zveřejnili nový název projektu, pod nímž má být tento kancelářský balíček dále vyvíjen a také představili novou asociaci, která jej bude nyní zaštiťovat. Krok měl za cíl přerušit vazbu mezi open source komunitou a společností Oracle, která OpenOffice.org získala podobně jako např. databázi MySQL akvizicí Sunu.

OpenOffice.org byla přitom odnoží balíčku StarOffice, který vytvořila německá společnost StarDivision. Tu v roce 1999 koupil Sun Microsystems a první verzi OpenOffice.org uvolnil v roce 2000. Tento kancelářský balíček se pak v následujících letech stal prakticky hlavní konkurencí pro Microsoft Office.

Důvodem oddělení je údajně fakt, že členové komunity OpenOffice.org nebyly spokojeni s převzetím vedení projektu Oraclem i přes to, že za tu dobu byly uvolněny dvě stabilní verze balíčku za stávajících licenčních podmínek. Charles H. Schulz, vedoucí vývojář OpenOffice.org, říká, že v komunitě přetrvával pocit, že Oracle jí považuje spíše za problém než za řešení. LibreOffice pak nemají být odnoží OpenOffice.org, ale pokračováním původního projektu. Asociace The Document Foundation má již svůj web, dostupný na adrese http://www.documentfoundation.org a první verze balíčku LibreOffice, ovšem již s pořadovým číslem 3, je zde již k dispozici ke stažení.

Podle zástupců asociace není Oracle jejím členem, ale bude vítán v případě, že se bude dále chtít podílet na vývoji. Oracle byl dále požádán, zda The Document Foundation může používat značku OpenOffice.org, ale pokud řekne ne, pak podle Schlulze bude dále používán nový název LibreOffice. Stanovisko Oraclu k této otázce není momentálně jasné. Oracle kromě ochranné známky vlastní i práva ke kódu OpenOffice.org. Ten je ovšem šířený jako svobodný software, což dává každému práva k jeho modifikaci a distribuci.

Asociaci The Document Foundation již podpořila řada společností, které samy produkují open source software, jako je Google, Red Hat či Canonical – ta dokonce potvrdila, že chce dodávat LibreOffice spolu s budoucími verzemi Ubuntu. Asociace hodlá i nadále pokračovat v používání formátu ODF a doufá, že ten si najde cestu pro využití ve vládních organizacích a ve firmách.