Hlavní navigace

OpenOffice.org: Stále více vývojářů přechází k projektu LibreOffice

Důvodem je prý nespokojenost s přístupem Oraclu k organizaci a managementu spojenému s projektem open source kancelářského balíčku.
Martin Noska 3. 11. 2010

Sdílet

K oddělení od Oraclu, vytvoření nové asociace The Document Foundation a vydání první verze balíčku LibreOffice došlo na konci září, neboť vývojáři údajně chtěli přerušit vazbu s Oraclem, který OpenOffice.org získal spolu s akvizicí Sunu. Oracle byl sice požádán, zda uvolní název OpenOffice.org pro nově vzniklý projekt, ale ten se místo toho rozhodl přizvat vývojáře k práci na původním projektu a jeho zástupci jen poznamenali, že nelze nikomu bránit vytvořit odnož určitého open source softwaru. Sami vývojáři LibreOffice ovšem berou tento svůj balíček za přímé pokračování OpenOffice.org, nikoliv za jednu z odnoží.

Navíc další a další vývojáři se i přes výzvu Oraclu spíše přidávají k The Document Foundation a tento týden ohlásilo například 33 přispěvatelů, že odchází z vývoje OpenOffice.org. Tito přispěvatelé byly primárně z německy mluvící komunity, která je spojená s vývojem kancelářského balíčku a Charles Schulz, mluvčí The Document Foundation, říká, že díky tomu německý projekt OpenOffice.org de facto osiřel.

Zmínění přispěvatelé již veřejně potvrdili rozhodnutí spolupracovat s The Document Foundation a v této souvislosti poukázali na zbytečné nedorozumění a nedostatek impulzů pro vývoj ze strany Oraclu. Vývojáři jsou navíc přesvědčeni, že Oracle nehodlá svůj přístup k organizaci a managementu projektu změnit, takže přerušení vazeb je podle nich jediným možným řešením. I přes ujištění o pokračování ve vývoji panovalo ohledně OpenOffice.org dlouhodobé napětí a podobná situace panuje také v případě open source databázového projektu MySQL.

OpenOffice.org vznikly z balíčku StarOffice, který vytvořila německá společnost StarDivision. Tu v roce 1999 koupil Sun Microsystems a první verzi OpenOffice.org uvolnil v roce 2000. Tento kancelářský balíček se pak v následujících letech stal prakticky hlavní konkurencí pro Microsoft Office. Podle Oraclu má tato sada více než 100 milionů uživatelů po celém světě.