Hlavní navigace

OpenOffice se topí v problémech, reálně hrozí jeho ukončení

6. 9. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © Hanker
Apache Software Foundation (ASF), stojící za projektem OpenOffice, má důvodné obavy z jeho selhání. Debatuje se dokonce o jeho úplném zrušení.

Apache požádal tým zodpovědný za údržbu tohoto balíčku open-source kancelářských aplikací, aby vysvětlil, jak se hodlá popasovat se zranitelnostmi v kódu jednotlivých programů.

OpenOffice byl dříve klíčovým bodem v boji za vytvoření alternativního balíčku kancelářských aplikací, který by konkuroval dominantnímu Microsoft Office.

Nyní, zdá se, z něj zůstává jen kostra: zbývající vývojáři sotva stíhají záplatovat kód před bezpečnostními problémy a vedení ASF se na ně obrátilo s požadavkem o vysvětlení a napravení situace. Tak to alespoň vyjádřil v e-mailu vývojářům šéf správní komise OpenOffice Dennis E. Hamilton.

V jednu chvíli měl OpenOffice podporu Sun Microsystems, ale nepřežila akvizici Sunu Oraclem. Když vyšlo najevo, že Oracle nemá zvláštní zájem starat se o kód a podorovat projekt tak, jako to dělal Sun, část vývojářů tým opustila – a přešla k vývoji konkurenčního LibreOffice. Vývoj se tak rozštěpil na dvě části, které si jsou sice v mnohem podobné, ale fungují zcela nezávisle.

Oracle se v roce 2011 OpenOffice vzdal úplně a předal jej sdružení Apache; v tu dobu však již byl na většině linuxových distribucích, hlavním teritoriu open source kancelářských balíčků, pevně ukotven LibreOffice.

Hamiltonův dopis vývojářům OpenOffice otevřel diskuzi o smysluplnosti udržování projektu. Nedostatečný počet vývojářů, kteří tak nejsou schopni zajistit bezpečnost balíčku, je podle něj důvodem ke zvážení zrušení projektu.

Nejprve je však prý nutno rozhodnout, jakým způsobem postupovat, aby se „odchod do důchodu“ dlouholetého projektu uskutečnil co možná nejméně bolestivým způsobem.

Jak Hamilton zdůraznil, návrh na zrušení projektu není žádným oficiálním doporučením, pouze začátkem diskuze, kterou považuje za důležitou.

Na reakci nemusel čekat dlouho, e-mailovou schránku jeho a uživatelů na mailing listu zaplavily zprávy od vývojářů, mezi nimiž se zdá nejdůležitější oznámení o rezignaci Kay Schenkové, dlouholeté přispěvatelky a členky správní komise OpenOffice projektu.

MIF22

Pomáhala udržovat jednotlivé buildy OpenOffice a spravovat různé webové stránky projektu, mimo další činnosti, které vykonávala.

Že je OpenOffice v problémech není pro zasvěceného pozorovatele překvapením. Hamilton a další varovali před nedostatkem zdrojů dlouhodobě. Sám Hamilton ohlásil na příští měsíc odstoupení z funkce.