Hlavní navigace

OpenStreetMap může ohrozit pozici map od Googlu

10. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © JSD - Fotolia.com
Oznámení organizace Wikimedia Foundation z minulého týdne, že bude pro své kartografické potřeby místo Google Maps používat OpenStreetMap, je jen další z mnoha ztrát vyhledávacího giganta.

Wikimedia svůj krok zdůvodnila tím, že OpenStreetMap svou povahou více zapadá do celkového konceptu organizace. „Hodně to koresponduje s naším cílem šířit znalosti otevřeně a svobodně. Zároveň už nebudeme muset v našem kódu používat proprietární Google API, díky čemuž se dostaneme i na levnější telefony s OS Android, které jsou čistě open source a nezávislé na aplikacích od Googlu,“ píše na blogu Yuvaraj Pandian z Wikipedie.

Od chvíle, co Google Maps v dubnu 2009 svou popularitou překonaly server Mapquest, jsou v podstatě jediným výrazným hráčem na poli internetových mapových služeb. V poslední době se však ukazuje, že pozice Googlu není tak neotřesitelná, jak by se mohlo zdát. Stále více firem se od něj odvrací a přechází ke konkurenčních produktům. Jedním z hlavních důvodů je plán Googlu na zpoplatnění Google Maps API. Svou roli však sehrálo i rostoucí povědomí uživatelů o projektu OpenStreetMap.

Otevřené mapy OpenStreetMap staví podobně jako Wikipedie na práci velkého počtu dobrovolníků z celého světa a za používání svého API nevyžaduje žádný poplatek, pouze zmínku o projektu. Kromě Wikimedia Foundation nyní OpenStreetMap používá geolokační sociální síť Foursquare a dokonce i MapQuest, který data z OSM používá místo vlastních.

Velkým podporovatelem OSM je také Microsoft. Ten sice provozuje vlastní Bing Maps, v OSM však vidí příležitost na oslabení pozice Googlu. Microsoft projekt podporuje především finančně a to již od roku 2010. Kromě něj je významným příznivcem ještě Apple, který OSM zřejmě považuje za provizorní řešení do doby, než přijde s vlastní alternativou.

Byl pro vás článek přínosný?