Hlavní navigace

Opera 10.6 rozšiřuje podporu jazyka HTML5

Nově vydaná beta verze webového prohlížeče Opera 10.6 rozšiřuje podporu HTML5 a také přidává podporu nového videoformátu od Googlu.
Martin Noska 17. 6. 2010

Sdílet

Humbuk obklopující stále ještě rozpracovanou pátou revizi jazyka HTML roste a s ním se objevují nové možnosti, které mají šanci proměnit web a podle Jana Standala, viceprezidenta desktopových produktů ve společnosti Opera Software tak dochází k výrazné změně, která k klasických webových prohlížečů dělá regulérní platformu pro běh aplikací.

Implementace HTML5 je zatím stále v procesu a současné browsery tuto novou revizi podporují zatím v odlišné míře. Opera 10.6 rozšiřuje v prvé řadě možnosti přehrávání videa o nový, otevřený formát WebM, který ohlásil Google v minulém měsíci. Ten již kromě Opery podporuje i Mozilla, Adobe a dalších 40 hráčů na trhu a podle Standala vypadá tento formát velmi slibně. Více informací o tomto formátu najdete v článku Vyřeší videoformát WebM spory kolem HTML5?

Nová verze Opery dále přidává funkcionalitu AppCache, která má umožnit běh webových aplikací i bez on-line připojení a dále technologii Web Workers, která přináší podporu více vláken v prohlížeči a má umožnit prohlížeči poradit si s více náročnými úkoly současně bez zpomalování. Přibyla i podpora geolokace, která umožňuje lokaci uživatele a nabídnout mu tak mnohem relevantnější, lokalizované výsledky či služby.

Opera 10.6 beta je k dispozici ke stažení z webu společnosti Opera Software a finální verze by podle Standala měla být k dispozici již během několika týdnů. K přidávání funkcionality jazyka HTML5 pak Standal dodává, že nejde o to být první, kdo do svého prohlížeče implementuje co nejvíce funkcí, ale snažit se, aby z výsledku měl největší užitek vždy koncový uživatel.