Hlavní navigace

Opera 11 ve finální verzi s podporou doplňků, gest a spojování panelů

Společnost Opera Software dnes uvolnila jedenáctou verzi svého prohlížeče, která přináší řadu vylepšení a jako bonus o 30 % menší instalační soubor.
Martin Noska 16. 12. 2010

Sdílet

Finální verze následuje po jediné veřejné betě, která byla uvolněna v listopadu a díky nově použitému installeru, který Opera sama vyvinula, je instalační soubor o 30 % menší, než tomu bylo u verze 10.63. Zajímavé jsou zejména novinky ve funkcionalitě, které Opera 11 přináší, z nichž některé jsou u tohoto prohlížeče opravdu přelomové.

Mezi hlavní inovace patří spojování panelů (tab stacking) přetažením do jednoho a lze tak mít otevřeno velké množství oken při zachování přehlednosti. Při otevírání stránek v rámci jednoho webu pak Opera 11 automaticky vytvoří „stack“. Jak tato funkce funguje můžete vidět na následujícím videu:


Další novinkou je vizualizace pokročilých gest myší, které umožňují prohlížeč ovládat. Jednoduchými tahy myší lze navigovat a pohybovat se v navštívených stránkách dopředu a dozadu, otevírat nové a zavírat je.

Opera 11 také poprvé v historii tohoto browseru podporuje doplňky (extensions), které mají umožnit prohlížeč více personalizovat a vylepšit jeho funkce podle potřeby konkrétného uživatele. Doplňky jsou navíc aktualizovány automaticky prostřednictvím update mechanizmu Opery. Ke stažení jsou ze speciální galerie na webu Opery. Vylepšena byla i podoba lišty pro zadávání adres, která nyní indikuje úroveň bezpečnosti navštívené stránky.

Opera 11 je ke stažení ve verzi pro Windows, Mac OS a Linux z webu Opera Software.