Hlavní navigace

Opera chce proniknout na iPhone. Má vůbec šanci?

11. 2. 2010

Sdílet

Společnost Opera Software plánuje předvést příští týden na Mobile World Congressu v Barceloně ukázkovou verzi svého mobilního prohlížeče Opera Mini pro iPhone. Co na to Apple?

Opera Mini má být dle zástupců výrobce údajně rychlejší než mobilní prohlížeč Safari, který Apple dodává standardně se svými smartphony. Konkrétně by mělo jít až o šestinásobné zrychlení, jak informovala Katrin Jaaksonová, komunikační manažerka společnosti Opera. Toho má být dosaženo využitím externích proxy serverů, na kterých probíhá komprese a přeformátování webových stránek před přenosem do mobilního telefonu. Využití komprese má také odlehčit datovému provozu, což ocení hlavně ti uživatelé, kteří nemají měsíční datové paušály a nebo surfují na svých iPhonech za zahraničí.

Mezi další funkce, od kterých si Opera slibuje získání sympatií uživatelů iPhonu, je např. podpora panelů nebo tzv. „rychlá volba“, která přináší přístup k oblíbeným webovým stránkám prostřednictvím náhledů na úvodní stránce.

Jaaksonová dále řekla, že Opera zatím svůj prohlížeč neposkytla Applu pro schválení a nedokázala upřesnit, kdy se tak má stát. Společnost je však přesvědčená, že by se schválením neměl být problém. Ne každý je ovšem v tomto směru tak optimistický a například Paolo Pescatore, analytik společnosti CCS Insight, naopak tvrdí, že je vysoce nepravděpodobné, aby Apple Operu Mini schválil a umožnil její stahování z AppStore. Politika Applu je v tomto směru poměrně jednoznačná, neboť neschvaluje aplikace, které duplikují již existující řešení, jež jsou součástí základní softwarové výbavy iPhonu.

Kromě prohlížeče Opera Mini pro iPhone chce Opera Software také předvést zkušební beta verze Opery Mobile 10 pro platformy Symbian S60, Windows Mobile a Android. Mobile World Congress bude v Barceloně probíhat konkrétně mezi 15. a 18. únorem a o novinkách z něj vás budeme průběžně informovat.