Hlavní navigace

Opera chystá revoluční JavaScriptový engine Carakan

7. 2. 2009

Sdílet

Společnost Opera informovala, že vyvíjí nový JavaScriptový engine s kódovým označením Carakan, který by se měl údajně stát nejrychlejším enginem vůbec.

Jedná se pravděpodobně o reakci na konkurenční prohlížeče Chrome a chystaný Firefox 3.1, u nichž právě zpracování JavaScriptu doznalo výrazného zlepšení. Carakan (vyslovuje se Tsharakan) je v současné fázi vývoje 2,5 rychlejší, než Futhark, což je JavaScriptový engine, který bude obsažen v aktuální alfa verzi Opery 10. Po dokončení by podle informací výrobce měl býr ještě rychlejší.

Jakmile bude Carakan dokončen, hodlá jej Opera co nejdříve implementovat do některé z aktuálních verzí svého webového prohlížeče, i když zatím nebylo upřesněno o jakou verzi se bude jednat.

Co se týká Futharku, který Mozilla nyní připravuje pro Operu 10, u něm bylo hlavními cíli zredukovat délku kódu a nároky na operační paměť spíše než zvýšit jeho rychlost. Podle informací výrobce se jedná o snahu na změnu trendu v oblasti webových aplikací, kdy se požaduje stále rychlejší zpracování JavaScriptu.

V následujícím enginu Carakan se pak Opera soustředí na vylepšení v oblasti optimalizace množství instrukcí nutných pro běh aplikace, menší nutnost kopírování dat a nebo např. na automatickou klasifikaci objektů. Opera již na novém JavaScriptovém enginu podle svých slov pracuje několik měsíců a je jen otázkou, zda konkurence v době jeho dokončení nebude mít také nějaká další esa v rukávu.