Hlavní navigace

Opera chystá zásadní novinky pro desktopy i mobily

16. 10. 2010

Sdílet

Společnost Opera Software ve snaze zlepšit uživatelské zážitky při přístupu k webu plánuje řadu novinek pro svůj desktopový prohlížeč i pro jeho mobilní verze.
Martin Noska 16. 10. 2010

Asi největší novinkou je ohlášení, že desktopová verze Opery 11 bude nově podporovat doplňky, podobně jako je tomu u Firefoxu od Mozilly, Chrome od Googlu či Safari od Applu. Zástupci Opery navíc slibují vysokou optimalizaci, takže by ani při použití většího počtu doplňků nemělo docházet ke zpomalování. Alfa verze Opery 11 by měla být vydána již v dohledné době, konkrétní termín uvedení finálního produktu ale není zatím známý. Spolu s alfou pak budou zveřejněny i detaily pro vývojáře, jak doplňky tvořit. Ty budou moci být vytvořeny za použití řady webových standardů včetně HTML5 a JavaScriptu, stejně tak jako za použití různých API. Doplňky budou založeny na specifikaci widgetů, kterou připravuje W3C konsorcium, ale jež není zatím dosud dokončena. Cílem Opery je nabídnout možnost vyšší kustomizace jejího prohlížeče.

Opera chce také vyvolat iniciativu standardizace doplňků mezi různými browsery, aby je vývojáři mohli napsat jen jednou a ty byli následně použitelné pro všechny dostupné prohlížeče.

Koncept doplňků zpopularizoval právě Firefox a pro tento prohlížeč jich existují již tisíce, přičemž Mozilla hlásí více než 2 miliardy stažení nejrůznějších doplňků. Microsoft Internet Explorer pak umožňuje využívat určitou funkcionalitu odpovídající doplňkům prostřednictvím proprietární technologie ActiveX. Doplňky pro Operu 11 by měly být k dispozici ke stažení ze speciální galerie nebo download centra, podobně je tomu pro Firefox, Chrome nebo Safari. Tím by také Opera měla získat kontrolu nad kvalitou doplňků, neboť ty jsou dnes často zneužívány útočníky pro napadení počítačů uživatelů. Ty nebezpečné by pak měli být schopni pracovníci Opery na dálku odinstalovat.

Vzhledem k popularitě Androidu pak Opera Software také hodlá nabídnout prohlížeč Opera Mobile pro tuto open source platformu (zatím je pro Android dostupná jen Opera Mini), v příštím měsíci by konkrétně měla být uvedena beta verze a finální produkt se objeví pravděpodobně v první polovině příštího roku. Na rozdíl od Opery Mini, která není de facto HTML prohlížečem, ale zobrazuje jen upravené stránky předpřipravené servery Opery a komprimovanými pro nižší objem přenesených dat, umožňuje verze Mobile mj. vypnutí této funkcionality a funguje pak jako klasický HTML browser.

Výrazným posunem má být také hardwarová akcelerace vykreslování obsahu, kterou chce Opera u mobilních prohlížečů nabídnout a která má výrazně zrychlit manipulaci s obrázky, uživatelské rozhraní a také často využívané zoomování, které je podle prvních ukázek s akcelerací výrazně plynulejší. Opera také potvrdila svůj záměr nabídnout v budoucnu i hardwarovou akceleraci pro desktopové browsery, nicméně neupřesnila termín, kdy by se tato funkcionalita měla objevit.