Hlavní navigace

Opera Mini v číslech: Zájem uživatelů prudce roste

28. 10. 2009

Sdílet

Společnost Opera Software opět zveřejnila několik zajímavých statistik týkajících se jejího webového prohlížeče Opera Mini určeného primárně pro mobilní telefony.

Podle posledních údajů ze zářijového v reportu State of the Mobile Web, který je aktualizován každý měsíc, je prohlížeč Opera Mini nainstalován a používán již na 35,6 milionech mobilních telefonů, což je o 11,5 % více, než tomu bylo v srpnu. Jedná se o další výrazný skok, neboť také během srpna zaznamenala Opera Mini z globálního hlediska 10% nárůst používanosti a meziročně šlo o 147 %. Podle statistik bylo celosvětově pomocí tohoto prohlížeče zobrazeno jen za září 15 miliard webových stránek a přeneseno bylo celkem 227 000 000 MB dat, což je oproti srpnu nárůst o 8,7 %.

Mezi nejnavštěvovanější webové stránky (pomocí Opery Mini) patří Facebook, Google, Yahoo a Wikipedia. Opera navíc přišla s dalším argumentem, proč tento mobilní prohlížeč používat – podle jejích měřeních údajně ušetří ročně svých uživatelům částku odpovídající 66 dolarům za přenesená data, neboť díky kompresi (která dosahuje 90 %) jsou při surfování přenášené menší objemy dat a uživatelé pak platí menší poplatky. Tato výhoda se však týká jen těch, kteří nemají neomezené datové tarify.

Opera dále zveřejnila, že jen v 10 zemích, kde se Opera Mini nejvíce používá (patří mezi ně například Rusko, Spojené státy, Čína, Indie nebo Velká Británie) uživatelé díky zmíněné kompresi ročně ušetří v součtu 9 miliard dolarů. Jon von Tetzchner, CEO společnosti Opera Software je přesvědčený, že uživatelé mobilních telefonů jsou z hlediska využití webových prohlížečů velmi slibná skupiny, neboť mobil dnes používá více než polovina světové populace a jeho společnost dělá přístup k webu díky technologii komprese dat údajně více dostupný pro co nejširší společenské vrstvy.

Poslední stabilní verzí Opery Mini je 4.2, nicméně výrobce v současnosti intenzivně pracuje na vývoji páté verze prohlížeče, který v minulý měsíc uvolněné beta verzi přináší takové funkce, jako je využití panelů (tzv. tabbed browsing), manažer hesel, jenž ukládá uživatelské loginy a hesla pro on-line účty např. k sociálním sítím či e-mailovým schránkám do paměti mobilního přístroje nebo také novou úvodní obrazovku, která nyní obsahuje tabulky s devíti nejoblíbenějšími weby (tzv. Speed dials), které mohou být nastaveny uživatelem. Lišta s adresami automaticky nabízí nejnavštěvovanější URL adresy. Dále v Opeře Mini 5 byla přepracována ovládací tlačítka, byla provedena optimalizace pro mobily s dotykovým displejem a novinkou je i automatická detekce, zda text neutíká z obrazu.