Hlavní navigace

Opera výrazně ulehčuje webovým vývojářům optimalizaci pro mobilní přístroje

Společnost Opera Software nyní umožňuje vývojářům testovat mobilní weby z jejich stolních počítačů a to díky nově uvolněnému emulátoru Opery Mobile.
Martin Noska 26. 4. 2010

Sdílet

Přes Operu Mobile 10 pro Windows, Mac a Linux, mohou vývojáři webových stránek testovat, jak budou jejich weby fungovat na mobilních prohlížečích. Mohou také měnit velikost rozhraní aplikace a zkoušet tak, jak budou jejich výtvory vypadat na různých úhlopříčkách displejů.

Patrick Lauke, propagátor technologií Opery, říká, že dříve potřebovali vývojáři k testování a ladění svých stránek pro optimalizaci pro mobilní zařízení přímo fyzický přístroj a nebo virtuální stroj, který emuloval celý operační systém. Tato komplikace měla za následek skutečnost, že řada vývojářů na optimalizaci webu pro mobilní přístroje rezignovala a výsledkem byl nepříliš přesvědčivý vzhled a běh takových stránek. Nově uvedená Opera Mobile 10 pro operační systémy Windows, Mac OS a Linux podle Laukeho konečně přináší řešení, neboť se jedná o malou nativní aplikaci, kterou lze snadno nainstalovat na jakémkoliv počítači a která je plně kompatibilní s aplikací Opera Mobile pro mobilní zařízení. Výsledek získaný z testů pak zaručuje, že podobně se budou chovat webové stránky i v reálném provozu na mobilních zařízeních.

Opera Mobile 10 byla dosud k dispozici pro mobilní operační systémy Symbian a Windows Mobile, brzy se počítá s jejím uvedením i pro open source platformu Android. Verze pro stolní počítače s Windows, Mac OS a Linux je pak dostupná od minulého týdne z webu společnosti Opera Sotware a spolupracuje s debuggovacím prostředím Opera Dragonfly.