Hlavní navigace

Operační systém BlackBerry 10 odložen na příští rok

30. 6. 2012

Sdílet

 Autor: © Research In Motion
Společnost Research In Motion oddaluje vydání svého operačního systému BlackBerry 10 z důvodu zpoždění v dokončování softwaru.

BlackBerry 10, příští významný upgrade pro tento operační systém, měl být vydán před koncem tohoto roku. Nicméně společnost prozradila, že nebude k dispozici dříve než v prvním čtvrtletí roku 2013.

Zpoždění bylo ohlášeno ve stejnou dobu, kdy společnosti RIM oznámila výrazně nižší příjmy a ztrátu za období od března do května. Výnos byl 2,8 miliónu dolarů, což je výrazný pokles ze 4,9 miliónu z minulého roku. Společnost rovněž vykázala čistou ztrátu 518 miliónů dolarů, minulý rok měla zisk 695 miliónů.

Společnost RIM taktéž oznámila, že v rámci probíhající restrukturalizace zruší přibližně 5 tisíc pracovních míst. Podle společnosti proběhne propouštění během příštích devíti měsíců a představuje 30 procent z 16 500 zaměstnanců.

Thorsten Heins prozradil během konferenčního hovoru s analytiky, že „je důležité změnit rozsah a zaměření společnosti na oblasti s nejlepšími příležitostmi.“ Heins je výkonným ředitelem společnosti RIM.

Částí změny bude snížení počtu telefonů, které RIM nabízí uživatelům. To podle Heinse sníží výzkum, vývoj, marketing a prodejní náklady.

Společnost RIM se také zaměří na licencování svého operačního systému pro ostatní společnosti. Zatímco Apple drží svůj operační systém na vlastních zařízeních, tak Google i Microsoft licencují svůj software pro výrobce telefonů. To vede k většímu počtu telefonů, které jsou k dispozici pro uživatele.

Výsledky hospodaření nejsou velkým překvapením. Kanadský výrobce telefonů prozradil již v květnu, že pravděpodobně zaznamená v období mezi březnem a květnem ztrátu. Nicméně v té době nebylo jisté, o jak prudký pokles půjde.

Špatné výsledky společnosti RIM jsou způsobeny z velké části kvůli konkurenci na trhu se smartphony. Společnost prohrává v přímém souboji s společnostmi Apple, Google a Microsoft. Všechny tyto firmy lákají uživatele a společnosti pomocí upgradů svých mobilních operačních systémů. Jedním z důsledků tohoto přístupu je právě prudký pokles prodeje zařízení RIM. V tomto čtvrtletí poklesly dodávky smartphonů BlackBerry téměř o polovinu na 7,8 miliónu kusů.

Vzhledem k tomu, že je operační systém BlackBerry 10 opožděn, bude společnost RIM muset přesvědčit uživatele, aby odložili nákup nového telefonu až do doby, než bude nový software připraven. Odložení systému BlackBerry znamená, že se dostane na trh až po uvedení operačního systému Windows Phone 8 společnosti Microsoft a očekávaného nového telefonu od Applu.

Carolina Milanesiová, analytička u společnosti Gartner, říká, že „to samozřejmě není dobrá zpráva. Potřebují na trhu co nejdříve něco, co dostane uživatele zpátky k této společnosti a ne nechávat otevřené dveře Windows.“

Nicméně zpoždění BlackBerry 10 má i své výhody. Milanesiová dále prozrazuje, že „ještě horší by bylo, pokud by software přišel příští čtvrtletí nestabilní. Rozhodnutí nejspíše padlo kvůli opatrnosti ohledně tohoto problému.“

Problém ovšem je, že v blízké budoucnosti nevidí RIM žádné okamžité oživení. Podle svého vyjádření očekává v aktuálním čtvrtletí od června do srpna další ztráty.