Hlavní navigace

Operátoři zkouší, co vydrží LTE

11. 7. 2012

Sdílet

 Autor: Radan Dolejš
O2 a T-Mobile testují nejrychlejší mobilní technologii.

Jesenice u Prahy a pražská část Kamýk. Právě v těchto oblastech testují dva čeští operátoři O2 a T-Mobile mobilní síť LTE (Long Term Evolution - technologie pro vysokorychlostní internet v mobilních sítích, teoretická rychlost stahování je 172,8 Mbps a odesílání 57,6 Mbps).

Telefónica O2 spustila komerční provoz LTE v Jesenici v polovině června, další lokalitou, kde lze LTE vyzkoušet je zhruba polovina obchodního centra Chodov v Praze.Telefónica využila pro spuštění LTE tzv. síťovou neutralitu a provozuje LTE síť na frekvenci 1800 MHz, šířka pásma je 2 x 10 MHz. Dodavatelem LTE technologie je společnost Huawei.

T-Mobile si pro svou pilotní síť LTE vybral jako dodavatele jihokorejský Samsung. Jde o testování tohoto dodavatele pro celou skupinu Detsche Telekom. Pilotní provoz běží na dvanácti vysílačích na frekvenci 2,6 GHz s šířkou pásma 20 MHz do konce září. Oproti běžné LTE infrastruktuře je síť rozšířena o technologii Smart LTE vyvinutou společností Samsung, která je při použití technologie přidělování zdrojů schopná navýšit kapacitu každé buňky až o 30 procent a zároveň omezit negativní vlivy interferencí mezi sousedními buňkami.

Při testování LTE v jedoucím automobile pro po pražské čtvrti kolísala rychlost připojení od 20 do 60 Mbps, což bohatě stačilo pro sledování videa v HD kvalitě na tabletech Samsung.

Komerční spuštění LTE plánuje T-Mobile na příští rok, termím ovšem záleží na výsledcích aukcí volných frekvencí, který již několik let připravuje Český telekomunikační úřad. Do konce roku plánuje T-Mobile v Mladé Boleslavi vybudovat síť LTE City, která by byla do začátku roku 2013 zdarma Kromě toho chce v jednom z českých měst vybudovat kompletní LTE séť, pravděpodobně v Plzni či Liberci.

skoleni

Cenové plány T-Mobile ještě nejsou u LTE známy, ale obrázek pomůže udělat ceník O2.

Modrý operator si základní tariff v rychlosti 4 Mbps a limitem přenesených dat 2 GB účtuje měsíčně 333 korun. Největší tarif vyjde na 800 korun a obsahuje 40 GB dat a nabízí rychlost 60 Mbps.