Hlavní navigace

Opravy Microsoftu: První kritická chyba v Internet Exploreru 9

15. 6. 2011

Sdílet

Celá řada opravených zranitelností v MSIE umožňuje zneužití už při návštěvě podvodného webu. Experti doporučují urychleně nasadit také záplatu pro Excel.

Jak již bylo oznámeno, Microsoft včera opravil 34 zranitelností, z nichž 15 firma označila za kritické. Pokud opravy přepočítáme na aktualizace a odpovídající bulletiny zabezpečení, pak jde o 16 balíčků, z nichž kritických je 9.

Viz také: Microsoft zítra opraví 34 zranitelností

 

Microsoft sám doporučuje uživatelům (respektive správcům IT, uživatelům se většinou vše vyřeší automaticky), aby urychleně nasadili především záplaty MS11-050, MS11-052, MS11-043 a MS11-042 (v uvedeném pořadí).

Podle Microsoftu i nezávislých expertů na americkém Computerworldu je z toho jasně nejdůležitější balíček MS11-50, který opravuje řadu kritických zranitelností v Internet Exploreru. Současně se přitom jedná o první kritickou opravu pro MSIE 9. Andrew Storms z firmy nCircle Network Security spekuluje o tom, že Microsoft mohl o této zranitelnosti vědět už v době, kdy byla v březnu uvolněna finální verze Internet Exploreru 9 (nebo krátce poté – Microsoftu obvykle trvá testování záplat údajně něco přes 2 měsíce). Celá řada opravených zranitelností v MSIE umožňuje zneužití už při návštěvě podvodného webu (útok drive-by download).

Oprava MS11-052 se týká také Internet Exploreru, ačkoliv Microsoft ji označuje za chybu Windows (přičemž Internet Explorer je vektor zneužití, MSIE 9 ovšem takto podvodníci použít nemohou; útok nelze provést ani přes ostatní prohlížeče, takže kde je vlastně zranitelnost je spíše akademická otázka).

Opravy MS11-043 a MS11-042 se týkají zpracování protokolu SMB (Server Message Block) ve Windows; s tímto typem zranitelností Microsoft zápasí již delší dobu. Příslušný typ komunikace se ovšem obvykle blokuje na firewallech, takže reálné zneužití je obtížné, alespoň tedy v podobě akce přicházející zvenku firemní sítě. Aktualizace MS11-042 je opravou služby DFS (distributed file service), která administrátorům umožňuje sdružovat sdílené složky fyzicky lokalizované na různých serverech.

CS24

Kromě pořadí závažnosti oprav podle Microsoftu upozorňují další názory ale i na nebezpečnost chyb záplatovaných balíčkem MS11-045, který se týká Excelu. Microsoft tuto chybu nehodnotí jako kritickou, protože útočník musí oběť přimět, aby podvodný soubor XLS otevřela, to však na druhé straně nebude v řadě případů přílišný problém – stačí začít rozesílat e-mailem. Větší množství problémů se týká starších verzí Excelu, novější MS Office jsou tedy, zdá se, opravdu bezpečnější.

Další záplaty jsou určeny pro Forefront, rozhraní .Net a Silverlight.

Byl pro vás článek přínosný?