Hlavní navigace

Opteron 3200: AMD se zaměřuje na cloud

 Autor: © AMD
Společnost AMD uvádí nový procesor řady Opteron určený zejména pro servery hostující webové a cloudové služby.
Tadeáš Pelech 20. 3. 2012

Sdílet

V úterý hodlá AMD představit novou sérii procesorů Opteron 3200 pro servery, kterými chce předběhnout nabídku Intelu v oblasti low-end serverů určených pro provozování cloudu. Tyto procesory jsou určeny pro jednoprocesorové servery, jaké společnosti používají například pro provoz webových serverů nebo integraci cloudových řešení. Jeden procesor může obsahovat až 8 jader a pracovat na frekvenci do 3 GHz řpi spotřebě mezi 45 a 65 Watty.

Nové čipy vycházejí z architektury Bulldozer, která je uplatněna například ve výkonnějších procesorech Opteron 6200 nebo procesorech série FX určených především pro hraní počítačových her. Ty mohou obsahovat až 16 jader.

Uvedení řady 3200 souvisí s nedávnou akvizicí společnosti SeaMicro, která nabízí kompaktní a energeticky úsporné procesorové moduly určené k provozování virtualizovaných serverů. Hlavním konkurentem bude pravděpodobně řada procesorů Intel Xeon E3, kterými jsou v současnosti osazeny servery SeaMicro SM10000-XE. Podle analytiků nebude dlouho trvat a AMD tyto procesory nahradí svými novými Opterony.

AMD své procesory označuje jako produkt „s nízkými náklady na jedno jádro“. Jejich cena by se měla pohybovat mezi 100 a 130 dolary (1900 až 2800 korun). Procesory Intel E3 stojí mezi 190 a 885 dolary (3500 až 16500 korun). Tyto procesory hodlají ve svých cloudových serverech využít například společnosti Fujitsu, Del, MSI nebo Tyan.

Podle Jima McGregora, vrchního stratéga agentury In-Stat ale nemusí sázka na nízkou cenu vyjít. Provozovatelé cloudových serverů se totiž rozhodují především s ohledem na spotřebu procesorů, Opterony řady 3200 ovšem v této kategorii patří spíš k nižšímu průměru. Podle McGregora by se pro tuto oblast nasazení spíše hodily procesory s jádrem Bobcat, které jsou v současnosti používány v osobních počítačích s nízkou spotřebou energie. V serverovém prostředí je ale kladen velký důraz na podporu pamětí ECC, které snižují riziko chyby a následné ztráty dat. Tento typ pamětí ale Bobcat obsloužit neumí, proto musí AMD použít energeticky náročnější serverová jádra.