Hlavní navigace

Oracle bude na vývoji Javy pracovat společně s IBM

13. 10. 2010

Sdílet

Oracle a IBM, jindy dva velcí rivalové, se dohodli na vzájemné spolupráci při vývoji OpenJDK, hlavní referenční implementace Javy.

Spolupráce se má primárně týkat OpenJDK (Java Development Kit), avšak firmy se chtějí společně zabývat i samotným jazykem Java či rozhraním Java Runtime Environment. Obě společnosti zároveň zdůraznily, že konsorcium JCP (Java Community Process) má hrát při vývoji Javy i nadále hlavní roli, jeho význam chtějí dokonce ještě posílit.

Podle čelních představitelů Oraclu je tento krok jasnou ukázkou toho, jakým směrem se bude vývoj Javy dále ubírat. Po převzetí společnosti Sun Microsystems Oraclem se totiž mnoho uživatelů Javy strachovalo o její osud. Postupně se však ukazuje, že šlo o zbytečné obavy. Java tu stále je a Oracle s ní má očividně velké plány. „Naším cílem je zlepšit přínos OpenJDK pro celou Java komunitu a zrychlit tak i tempo inovací,“ říká Rod Smith, vicepresident Oraclu pro nové technologie.

Společnost IBM se na vývoji OpenJDK v minulosti nikdy nepodílela, pracovala ale na alternativní open source implementaci Javy, projektu Apache Harmony. U toho hodlá IBM zůstat i nadále, hlavní úsilí však podle Smithe bude směřovat do vývoje OpenJDK. Oracle počítá s dodržením nedávno oznámeného vývojového plánu pro JDK 7 a 8. Sedmá verze má přinést pouze vylepšení některých funkcí a také nová rozhraní I/O, zatímco JDK 8 přinese i menší změny do jazyka a zkrátí dobu potřebnou pro spuštění JVM.

Jako velmi pozitivní vnímá spojenectví „dvou největších Java hráčů“ analytik Al Hilwa z IDC. Podle něj je tak zaručeno, že vývoj Javy bude pokračovat a navíc mnohem rychleji. „Oracle se pro vývoj Javy velmi nadchl, vypadá to, že je pro něj velmi důležitá. To je dobrá zpráva hlavně pro vývojáře v jazyce Java“ říká Hilwa.