Hlavní navigace

Oracle chce vydělat na úspěchu OS Android, útočí na Google kvůli Javě

14. 8. 2010

Sdílet

Společnost Oracle podala žalobu na firmu Google, ve které ji obviňuje, že její mobilní operační systém Android porušuje patenty Oraclu a autorská práva související s jazykem Java.

„Při vyvíjení Androidu společnost Google vědomě, přímo a opakovaně porušila duševní vlastnictví společnosti Oracle související s jazykem Java, požadujeme vhodná nápravná opatření," prozradila mluvčí firmy Oracle Karen Tillman v tiskové zprávě.

Žaloba byla podána ve čtvrtek k okresnímu soudu v San Francisku a zatím se nepodařilo získat vyjádření společnosti Google. Není ani známo, zda se Oracle snažil o těchto problémech jednat s Googlem před podáním této žaloby.

Společnost Oracle získala technologii Java firmy Sun Microsystems akvizicí této společnosti. Java je softwarové prostředí, které dovoluje aplikacím napsaným v tomto jazyce běžet prakticky na každém počítači pokud je na něm nainstalován balíček programů a datových struktur Java virtual machine.

Při vývoji OS Android společnost Google zahrnula do tohoto operačního systému i technologii kompatibilní s Javou pojmenovanou Dalvik. Dalvik byl vyvinut jako „čistá“ verze Javy, to znamená, že jej Google vytvořil bez použití jakékoliv technologie nebo duševního vlastnictví společnosti Sun, tvrdí Ken Dulaney, analytik firmy Gartner.

„Nemůžete prostě vzít aplikace určené pro Java prostředí firmy Sun, jenž je licencované, a rozjet je na OS Android, musíte je překompilovat do prostředí Dalvik,“ vysvětluje Dulaney.

Oracle naopak tvrdí, že Dalvik je konkurentem Javy a porušuje několik patentů, jejichž seznam  je vypsán v žalobě, a také příslušná autorská práva.

Motivací společnosti Oracle je nejspíš nedávný úspěch operačního systému Android na trhu smartphonů, říká Dulaney. „Nyní vlastní Sun a budou chtít vybírat poplatky za využití jeho technologií,“ dodává.

Oracle dále tvrdí, že Google si byl vědom jejich patentů a „vědomě a záměrně“ je porušil. Také prý přijal několik Java inženýrů společnosti Sun. Po soudu společnost Oracle požaduje zablokovaní údajného protiprávního jednání a nahrazení škod.

Dulaney si myslí, že pro Oracle bude velmi těžké prokázat, že má pravdu a tato právní bitva by mohla trvat dlouhou dobu. „Co se bude muset objasnit je to, zda Google opravdu vytvořil „čistou“ verzi Javy nebo zda měl k dispozici někoho se znalostí vnitřního kódu,“ dodává.

Dalvik je jedna z možností pro vytváření aplikací pro Android, vývojáři také mohou používat HTML5 a jazyk C, nicméně je využíván pro některé klíčové aplikace operačního systému Android, například pro e-mail.