Hlavní navigace

Oracle má enormní zájem o NoSQL databáze

3. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Své vlastní NoSQL databázové řešení zřejmě hodlá Oracle představit příští týden na konferenci OpenWorld.

Ačkoliv Oracle až dosud nechtěl vzestup NoSQL databází nijak komentovat, pravdou je, že se jeho vývojáři již delší dobu snaží přijít na to, jak přenést rychlost a flexibilitu NoSQL do jeho MySQL open source databází. A zdá se, že se jim to podařilo. Pro konferenci OpenWorld si totiž Oracle naplánoval také několik přednášek a předváděcích akcí, na kterých se chce zabývat právě NoSQL databázemi. Ve středu hodlá Oracle mluvit o využití Oracle NoSQL databází na hardwaru od Intelu a připravenu má také demonstraci, na které asi ukáže svou NoSQL databázi v praxi.

Jak by takové databázové řešení od Oraclu mohlo vypadat, můžeme zatím zkusit alespoň odvodit z jeho dosavadní práce s NoSQL. Vývojáři se zabývali hlavně využitím citlivosti NoSQL ve spojení s různými konfiguracemi SQL systémů. Tajnou zbraní Oraclu by v tomto směru mohla být technologie Memcached, kterou již používá například Facebook k rychlému zpřístupnění MySQL dat svým uživatelům.

„Memcached nám umožní použít přirozené non-SQL rozhraní pro MySQL,“ řekl v květnovém rozhovoru pro IDG News Service Tomas Ulin, viceprezident Oraclu pro MySQL. „Myslíme si, že dokážeme zkombinovat SQL a NoSQL. Pokud máte u určitých částí vaší aplikace skutečně velké požadavky na jejich škálovatelnost, můžete sdílet datové sady přes obě rozhraní.“

Podle Ulina je velkou výhodou skutečnost, že Memcached má ve webovém prostředí již své pevné místo. „Je to něco, co správci webových stránek již mají nainstalováno na svých systémech a vědí, jak s tím zacházet. Takže si myslíme, že toto by mohl být dobrý způsob, jak k NoSQL přistupovat,“ uvedl v květnu. Oracle se domnívá, že lze rozhraní Memcached použít jako alternativní přístupový bod k samotnému MySQL. Technologie by nevyžadovala žádné změny v MySQL. „Prostě je spojíme,“ řekl Ulin s tím, že Oracle velmi zvažoval zahrnutí této technologie již do MySQL 5.6.

O spojení NoSQL s MySQL přes Memcached se již v minulosti pokusili také vývojáři mimo Oracle. A úspěšně. Projekt nazvaný HandlerSocket rovněž používá Memcached k přístupu do MySQL. Podle jeho autorů dokáže uskutečnit až 1 milión vyhledávání za sekundu na jediném serveru, což je téměř desetkrát více, než kolik zvládne rozhraní MySQL. Řešení Oraclu se však podle Ulina bude v mnohém lišit, ačkoliv na Memcached bude rovněž silně závislé.

Mezi další očekávané novinky na OpenWordlu patří podle analytiků představení vlastních služeb typu PaaS (platform as a service) od Oraclu.