Hlavní navigace

Oracle poodhalil plány s vlastní sociální sítí pro podniky

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Podle dostupných informací se Oracle vrhne do vod podnikových sociálních sítí někdy v příštím roce.
Martin Noska 23. 10. 2011

Sdílet

Bližší detaily o podnikové sociální síti Oraclu vyplynuly na povrh ve čtvrtek po představení řady produktových novinek na konferenci OpenWorld začátkem měsíce.

Sociální síť Oraclu má být součástí nové strategie zaměřující se na veřejný cloud. Má sloužit jako konkurence pro podnikovou síť Chatter od Salesforce.com a také pro některé další specializované sociální produkty od podnikových dodavatelů softwaru.

Síť má být podle Andyho Kershawa, senior directora produktového managementu, součástí mnohem širší uživatelské platformy, která bude běžet na technologiích WebCenter od Oraclu. Podle jeho slov dnes firmy využívají nástroje pro spolupráci velmi roztříštěným způsobem a například konverzace začne jako instant messaging, ale pak se často přesune k e-mailové diskuzi a odkazuje na dokument uložený někde jinde. Oracle Social Network proto chce různé formy komunikace přinést co nejblíže k sobě, zejména co se týká komunikace v reálném čase, sdílení obsahu, integrace s dalšími byznys aplikacemi, proudy aktivit a nástroji pro vyhledávání.

Cílem je nabídnout síť, která bude velmi rušná a využívaná, dodává Kershaw. Oracle zatím neupřesnil termín uvedení tohoto řešení na trh, jen že se tak stane někdy během roku 2012 a jako první bude dostupná cloudová verze a následně pak i on-premise řešení, tj. takové, které si firma nainstaluje u sebe. Obě řešení si mají být velmi podobná, ale například úzká integrace s telefonií dává větší smysl u on-premise řešení než v případě cloudového. Není překvapením ani to, že co se týká podnikového softwaru, kompatibilita se bude vztahovat primárně na databáze Oraclu, i když firmy by měly mít možnost adoptovat sociální síť Oraclu aniž by musely opustit svoje oblíbené nástroje pro spolupráci, které do teď využívaly. Oracle proto plánuje například integraci s Outlookem, který je ve firmách široce využívaný a lze očekávat také mobilní aplikace pro Android a iOS od Applu.