Hlavní navigace

OS Android: Drží Google vývoj pevně ve svých rukou?

Google je často obviňován z přílišného dozoru nad vývojem operačního systému Android, přestože software je oficiálně vytvářen jako komunitní projekt. Podle odborníků je to však jediný způsob, jak zajistit, že vývoj Androidu skutečně bude pokračovat.
Filip Brůcha 9. 11. 2009

Sdílet

Vývojový proces Androidu může reflektovat realitu v prostředí open source, ve kterém se některé skupiny zříkají komunity ve snaze urychlit komercializaci.

Když Google poprvé představil Android, nazval jej společným projektem aliance Open Handset, skupiny společností podporujících tento OS. O společném vývoji se ostatně dočtete i na jejích stránkách.

Ve skutečnosti je však software vyvíjen pouze uvnitř Googlu. „Android je open source inovací řízenou společností Google“ říká Bill Maggs, vedoucí vývojář u Sony Ericsson. Tento fakt uznává i Motorola, i když uvedla, že by byla samozřejmě raději za otevřený vývoj Androidu. „Software je Googlem naprosto kontrolovaný a řízený“ souhlasí analytik Avi Greengart z agentury Current Analysis.

Jak se k tomu staví Google? Podle Erika Chu z mobilního Google Android týmu, tento OS vždy byl a stále i je open-source projektem a je prý nepřesné charakterizovat ho jako iniciativu plně řízenou společností Google. Nicméně i on uznal, že Google musí čelit problému, jak pracovat s partnery, kteří se chtějí podílet na vývoji Androidu, a zároveň vyhovět ostatním partnerů požadujícím komerční produkty.

„Myslíme si, že je velmi důležité mít pro Android silné obchodní zaměření. Venku je mnoho open source projektů, ale to, co svět zajímá, jsou open source projekty, které vyústí v komerční využití“ říká Chu. „Sem my směřujeme hodně naší energie.“

Není jasné, zdali Google zamýšlel řídit vývoj Androidu od jeho samého začátku nebo změnil svůj plán, když se seznámil se skutečnou realitou vývoje open source produktů. „Nedokončíte svou práci, jestliže je zcela otevřená“ myslí si analytik Greengart. Jako příklad odkazuje na mobilní linuxový projekt LiMo. „LiMo je stoprocentní open-source. Tak moc, že první generace těchto zařízení je nevyhovující“ říká.

Podle jiného analytika je pak postup Google jen zářným příkladem současné trendu v prostředí open source. „Je to vzor evoluce, resp. dozrávání modelu open source“ myslí si Brian Prentice, analytik společnosti Gartner. Přesto však Prentice zdůrazňuje, že ačkoliv může Google kontrolovat vývoj Androidu, je tu silná základna vnějších spoluúčastníků, protože software je postaven na Linuxu, který je vyvíjen komunitně. „Android je v podstatě postaven na modelu, kde Google hraje roli hlavního vývojáře a výrobci jako Motorola či HTC jsou na okraji a vyrábějí svá vlastní rozšíření“ říká Prentice.